3 İşadamı Serbest, Fikret İnan Aranıyor

 
 
 
FETÖ'ye yönelik operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınan işadamları Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Nurettin Eroğlu ve Mustafa Şevki Kavurmacı serbest bırakılırken, LC Waikiki'nin küçük ortağı İsmail Hakkı Kısacık gözaltına alındı.. Adliyeden kaçan işadamı Fikret İnan ise heryerde aranıyor.
Fethullahçı Terör Orgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladıkları gerekçesiyle örgüte yakın işadamlarının üye olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketler ile Akfa Holding merkezli yürütülen operasyonlarda 166 kişinin gözaltında olduğu bildirildi. Gözaltına alınan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Eroğlu İnşaat Yapının Yönetim Kurulu Başkam Nurettin Eroğlu, Aydın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Aydın, Aydınlı Grup Onursal Başkam Mustafa Şevki Kavurmacı savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı.
 
Hürriyet'in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Aydınlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı'nın ise halen gözaltında olduğu bildirildi.
166 KİŞİ SORGUDA
 
Polis, TUSKON operasyonu kapsamında 73 kişinin emniyetteki sorgularının devam ettiğini bildirdi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ABD'de olduğu için yakalanamamıştı. Akfa Holding merkezli yürütülen FETÖ soruşturma kapsamında, Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Taksim'de demokrasi nöbetine katılanlara yemek dağıtan İnanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, kapatılan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı Ali Ulvi Orhan, Netra Yapı Mimarlık sahiplerinden Erhan Hacısalihoğlu, Bank Asya'nın yönetim kurulu üyelerinden Ali Çelik'in de aralarında bulunduğu 93 kişinin sorgusu sürerken, Bank Asya genel müdürlerinden Ünal Kabaca ile A-101'in ortaklarından İrfan Hacıosmanoğlu'nun arandığı bildirildi.
EROĞLU: İFADE VERDİK İŞİMİN BAŞINDAYIM 
 
Eroğlu Holding'in patronu Nurettin Eroğlu, "Gözaltı değil, savcılıkta ifade verdim. TUSKON'da ismim geçtiği için bu ifade işlemi oldu. Sözü edilen genel kurul yapıldığında (TUSKON'un Mart 2014'teki genel kurulu) Türkiye'de dahi değildim. Mısır'a gitmiştim. Mal varlıklarımıza el konuldu iddiası da gerçek dışı. İfademizi istediler, verdik şimdi işimin başındayım. FETÖ terör örgütü ile de TUSKON ile de hiçbir bağım yok" dedi.
ÇIKRIKÇIOĞLU: İSMİM KAYITLARDA KALMIŞ
 
TÜRKİYE İhracatçüar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, "Beni daha önce TUSKON'un Disiplin Kurulu'na yazmışlar. Ancak ben oradan ayrıldım. Ayrıldığıma dair yazı da ulaştı bana. Ancak ismim silinmemiş. Emniyet de usul gereği sordu. Gayet nazik bir yaklaşımları oldu. Emniyetteki işlemlerim akşam 23.00 gibi bitti. Takipsizlik kararı verildi.
Tutuksuz yargılanma gibi bir durum da olmayacak" dedi.
 
Çıkrıkçıoğlu'nun serbest kalması üzerine yapılan TİM açıklamasında, "Mustafa Çıkrıkçıoğlu'nun, birkaç saat süren polis sorgulamasının ardından bir takibata gerek olmadığı tespit edilerek serbest bırakılmasından ve adaletin tecelli etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz" denildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de ayrıca, "Çıkrıkçıoğlu'nun aramıza dönmesinden dolayı büyük sevinç yaşıyoruz" dedi.

Fikret İnan Aranıyor

FETÖ'YE finansal destek sağladığı gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı verileri Fi Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ise teslim olmaktan vazgeçerek adliyeden kaçtı. Polis, İnan ve avukatını yakalamak için geniş çaplı çalışma başlattı. 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.