GYODER Akademi sektöre vasıflı eleman yetiştirecek

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Feyzullah Yetgin GYODER Akademi’yi anlattı.


1-GYODER Akademi’nin kurulmasındaki amaç nedir?

Gayrimenkul sektöründeki yeni şartlar birçok alanda araştırma, saha çalışması ve eğitim gibi ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Sektörün bilgiye ve veriye olan bu ihtiyacı doğrultusunda sektörün gelişimi için ihtiyaç duyulan konuları tespit etmek, gerçekleştirmek ve sektöre vasıflı eleman yetiştirmek amacıyla 2014 yılında “GYODER Akademi”yi hayata geçirdik. Gayrimenkul sektörünün en etkin platformu GYODER olarak, sektör profesyonellerinin ve sektöre yeni girecek olan kişilerin çağımızın gerektirdiği en son teknolojileri kullanabilecek, geleceği görüp değişimleri algılayabilecek ve etkin kararlar alabilecek şekilde pratiğe yönelik bilgiyle donatılması gerektiğine inanmaktayız.

Akademi’mizde, sektörü ilgilendiren önemli konularda, alanında uzman birçok sektör profesyoneli ve uygulayıcılar ile eğitimler gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede, GYODER Akademikamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlara ve kişilere, ihtiyaç duydukları alanlarda, ulusal ve uluslararası düzeyde, eğitim programları, kurslar, seminerler düzenleyerek bu faaliyetlerin koordinasyonunu sağlamayı ilke edinmiştir. Gündemi yakalayarak, bireylerin iş yaşamında ihtiyaç duydukları en temel konular dikkate alınarak geliştirilen içerikler, katılımcıların bilgi açısından en etkin şekilde aktarılması gözetilerek hayata geçirilmektedir.
2-Hangi üniversitelerle ve kurumlarla işbirliği içindesiniz?

İTİCÜ işbirliği ile “Gayrimenkul Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi”, Ankara Üniversitesi ile üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü yüksek lisans ve doktora programları, Bahçeşehir Üniversitesi ile “MBA in Real Estate” programı, Bilgi Üniversitesi ile “Yapım Yönetim, Mimarlık, Finans, Bankacılık” alanındaki yüksek lisans programları,  Mimar Sinan Üniversitesi ile SEEBTR, Yeşil Binalarda Ulusal Sertifikasyon Sistemi Çalışması (Konutder, İnder, İzoder, ULI, TSE) ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile “Gösterge Çeyrek Raporu, Veri tedarik ve derleme partneri” kapsamında işbirliği içindeyiz.

3-Sertifika Eğitim Programları’na ne zaman başladınız?

GYODER kurulduğu günden bu yana sektörün ihtiyaç duyduğu çeşitli konularda eğitimler ve bu eğitimlerin sonunda sertifika ve katılım belgesi vermektedir. Ancak GYODER Akademi 2014 yılında hayata geçirilmiştir.
4-Programlarda verilen eğitimler nelerdir?

GYODER olarak ayda 1 veya 2 kere düzenlediğimiz eğitimlerimizin içerik ve kapsamlarını hem sektörün ihtiyaçlarına hem de taleplerine bağlı olarak düzenlemekteyiz. Bugüne kadar verdiğimiz eğitimlerden bazıları şöyle;

• Gayrimenkul Finansmanı
•Gayrimenkul Hukuku
•Gayrimenkulün Vergisel Boyutu
•Gayrimenkulde Satış ve Pazarlama Stratejileri
•Pazar Araştırması, Proje Geliştirme ve Best-Use Uygulamaları
•Gayrimenkulde Finansal Enstrümanlar
•İş Sağlığı ve Güvenliği
•Gayrimenkul ve Konut Sektöründe Ana Eğilimler ve Tahminler
•Gelir Kapitilizasyonu
•Turizm Yatırımları
•Sözleşme Hazırlama ve İnceleme Teknikleri
•Bina Tamamlama Sigortası

5-Eğitimler ne kadar sürüyor ve hangi günlerde oluyor?

GYODER Akademi eğitim tarihleri, sektörün etkinlik takvimi, katılımcıların talepleri ve önerileri de dikkate alınarak her ay iki defa hafta içi düzenlenmektedir. Eğitimler yarım gün veya bir tam gün sürmektedir. Uzun dönemli sertifika programları ise işbirliği yapılan üniversitelere de bağlı olarak daha uzun süreli olmaktadır.

6-Eğitimlerin sektöre katkısından biraz bahsedebilir misiniz?

GYODER Akademi’de verilen eğitimler sektörde belirli bir başarıya ulaşmış, bilinen sektör profesyonelleri tarafından sektör çalışanlarına yönelik eğitimler olduğundan; eğitime katılanların profesyonel hayatta gerçek örneklerden yola çıkarak ilerlemelerini sağlıyor. Bu sebeple kariyer basamaklarını tırmanırken, kendilerine yardımcı oluyor. Gayrimenkul Finansmanı, Gayrimenkul Hukuku, Gayrimenkulde Satış ve Pazarlama Stratejileri, Sosyal Medya Uygulamaları, Pazar Araştırması, Proje Geliştirme ve Best-Use Uygulamaları, Gayrimenkulde Finansal Enstrümanlar, İş Sağlığı ve Güvenliği gibi farklı modüllerde eğitimler, üniversiteler ve diğer sektörel kurumlarla işbirliği içinde gerçekleştiriliyor.  Eğitimlerin sonunda, katılımcılara, kısa süreli seminer programları bitiminde “Katılım Belgesi” ve daha uzun süreli sertifika programları bitiminde ise “Eğitim Sertifikası” veriliyor.
7-Bu eğitimlere kimler katılabiliyor ve katılım nasıl gerçekleşiyor?

Eğitimlerimiz gayrimenkul sektöründe çalışan, sektöre ilgi duyan, gayrimenkul üzerine okuyan herkese açıktır.
8-BAU işbirliğiyle yapılan yüksek lisans programından bahseder misiniz?

Program, MBA ile gayrimenkulü birleştirmiş olması, bu yönüyle yurtdışında belli başlı üniversitelerde olması ve ülkemizde başkaca örneği olmaması, özellikle gayrimenkul kısmında sektörün bilgi ve deneyimini aktaracak donanımda, hem konusunu ve hem de sektörü bilen çok değerli isimlerin ders veriyor olması, program katılımcılarının da bu yönüyle nitelikli bir grup oluşturması sebebiyle klasik bir MBA programından çok öte ve uygulamada çok işe yarar şekilde dizayn edilmiş ve GYODER’in öncülüğünde geliştirilen bir programdır.

Disiplinler arası kimliği ile gayrimenkul sektörü, birçok perspektiften eğitim ihtiyacı olan bir sektördür. Bu sebeple hem yönetim nosyonlarını hem de gayrimenkul uzmanlığını birlikte sunması açısından BAU/GYODER MBA in Real Estate programı katılımcılara çok önemli artılar ve fırsatlar sunuyor. BAU’nin kategorik MBA konusunda uzmanlığına, sektör profesyonellerinin deneyim aktarımları da katılınca mesleki açıdan tatmin edici bütün ortaya çıktı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin GYODER’le ortak yürüttüğü “MBA in Real Estate” programı kariyerini gayrimenkul alanında geliştirmek isteyen tüm yönetici ve yönetici adayları için ciddi bir altyapı oluşturuyor. İyi bir MBA’yi, sektörü bilen uzmanların konu anlatımları ile hukuktan, finansmana; vergiden proje yönetimine “özellikli”, “yaşanmış”, “gerçek” ve “sahadan” güncel örnekleri ve konuları ile tartışarak öğrenmek katılımcıları doğru yere yönlendirecek, çözüm için doğru soruları sorabilecek bir seviyeye getirme amacını taşıyor.

Öğrencilerden aldığımız geri dönüşlerde profesyonel isimlerin verdiği derslerle birlikte deneyim paylaşımı da, iş saatleri sonrası bu derslere katılmak için motive edici sebeplerden oluyor. Yüksek lisans programları arasında gayrimenkul sektörüne özel olmasıyla farklılık yaratan; dersler, sınavlar ve yapılan çalışmaların verimliliğine ek olarak sektörel eğilimleri güncel konular üzerinden takip etmemize olanak sağlayan heyecan verici bir program olarak değerlendiriliyor.

Aynı zamanda gayrimenkul sektöründe farklı alanlarda görev alan katılımcılar ile birlikte eğitim alma fırsatı, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlayabilmesi açısından da önemli bir avantaj sağlıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz “MBA in Real Estate” Programı’nda GYODER üyelerine ödemelerde indirimlerle %50’ye varan avantajlı imkanlar sunuluyor.

GYODER Kurumsal “MBA in Real Estate” programında öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü MBA (İşletme – Türkçe / Tezsiz) programı müfredatı uyarınca 3 zorunlu ders, 7 seçmeli ders ve bir proje dersini başarı ile tamamladıkları ve Bahçeşehir Üniversitesi mezuniyet kriterlerini yerine getirdikleri takdirde MBA (İşletme – Türkçe / Tezsiz) diploması almaya hak kazanıyorlar.
9-GYODER üyelerine bu programlara katılımlarında bir avantaj sağlanıyor mu?

2 yıl önce başlayan ve GYODER üyesi olan kuruluşlar üzerinden yapılan kayıtlarda %50’ye varan indirim imkanı sunan yüksek lisans programlarına her kayıt döneminde talep artıyor. Özellikle Üniversitelerde Gayrimenkul alanında akademik anlamda daha fazla çalışma yapılmasını sağlamak, bölüm açılmasını, master ve sertifika programları oluşturmak öncelikli amaçlarımız arasında.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın