Atlasglobal’den Rusya atağı

Atlasglobal’ın Rusya için yeni açacağı seferlerini duyurduğu basın toplantısında konuşan Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, 2016 yılı turizm sektörünün değerlendirmelerini yaparken 2017 için de Rus turist sayısının 5 milyonu geçeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

2016 yılında özellikle Rus turist sayısının ciddi derecede azalması ve turizm sektöründe olumsuz koşullar yaşanması ile birlikte Atlasglobal, rotasını Rusya ve BDT ülkelerine çevirdi ve 2017’de açılacak 17 yeni hatla, Antalya’dan bin 500, İstanbul’dan ise 4 bine yakın sefer düzenlemesi ve bu seferlerle toplam 1 milyon yolcu taşınması planlanıyor.

“RUSYA TURİZM PAZARINDA YÜZDE 80 KAYIP YAŞANDI”

Öncelikli olarak 2016 turizm sektörünü değerlendiren Murat Ersoy, “Ülkemizde yaşanan olumsuzluklardan dolayı 2016 yılı turizm sektörü açısından çok kötü geçti. Rus turizm pazarında yüzde 80, diğer pazarlarda yüzde 30 kayıp yaşandı. Yolcu başına elde ettiğimiz turizm gelirinde yüzde 30 geriye düşüşler oldu. Bu yüzden Türkiye’nin karşısına yeni alternatif turizm destinasyonları çıkarılmaya başlandı. Çünkü artık Türkiye’ye kalıcı yatırımlar için güven duyulmuyor. Yani karşımızda yeni ve kalıcı turizm yatırımları olacak” dedi.

5 MİLYON TURİST BEKLENTİSİ

Bu oluşan durumlar karşısında turizm sektörü olarak, “Toptancılıktan perakendeciliğe geçeceğiz” diyerek yeni planlanan projelerden de bahseden Ersoy, “Türkiye olarak alternatif yeni pazarlar açacağız ve bunları tanıtacağız. Türk turizm sektöründe toptancılıktan perakendeciliğe geçiş yapacağız. Tatil ve turizm yerlerine düzenli turlar düzenlenecek. Rus turizm pazarı 2016 yılında bıçak gibi kesildi ve başka tatil yerlerine gittiler. Fakat Rus turist Türkiye’de mutlu tatil yapan ve mutlu dönen bir turist kategorisindeydi. Gittikleri diğer tatil yerlerinde bu yıl istediklerini alamadılar. Bu yüzden tekrar Türkiye’yi tercih edecekler ve sayı 5 milyonu geçecek” şeklinde konuştu.

YENİ AÇILAN HATLARLA HEDEF 1 MİLYON YOLCU

Bu yılki yeni hatların yaz sezonu açılana kadar tamamlanacağını söyleyen Ersoy sözlerine şöyle devam etti:“Avrupa, Ortadoğu ve Rusya’da 35 ülkede 50’den fazla noktaya uçuş gerçekleştireceğiz. Atlasglobal, Rusya’da 12 Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) bölgesinde ise toplamda 17 yeni noktaya daha uçmaya başlıyor. Atlasglobal’in Rusya’daki 12 yeni uçuş hattı; Tümen, Samara, Mahaçkale, Nizhny Novgorod, Chelyabinsk, Volvograd, Kazan, Nizhekamsk, Rostov, Krasnodar, St. Petersburg ve Moskova şehirlerini kapsıyor. Atlasglobal’in BDT uçuş noktaları ise Karaganda, Aktau, Astana, Almata ve Çimkent olarak sıralanıyor. Bu noktaları seçmemizde, bölge ile gerçekleşen ticari ilişkilerin yoğunluğu, ülkeler arasındaki yatırım hacmi, bölge halkının Türkiye’ye ilgisi ve yıllık seyahat bütçeleri en önemli kriterler oldu. İstanbul’un yanı sıra Antalya’dan da bu bölgelere direkt tarifeli seferlerin başlayacak olması, sektörde adeta bir canlılık yaratacak. 2017 yılında Rusya ve diğer BDT ülkelerinden Antalya ve İstanbul’a düzenleyeceğimiz tarifeli seferlerle 1 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.