AVM’lerde kira sorunu yine gündemde!

Yükselen fiyatlar kiraların da yukarı doğru çıkmasına neden oluyor.

Yatırımcısının beklentisi gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin gelir ve karlarının yükselmesi yönünde.

Verilere göre AVM Ciro Endeksi’nde Kasım ayında yıllık yüzde 80,2 artış kaydedildi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa hazırlanan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin kasım ayı sonuçları belli oldu.

Her ay düzenli şekilde yayınlanan verilere göre, Ciro Endeksi Kasım 2021 döneminde 2020’nin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan değerlendirildiğinde yüzde 80,2 oranında arttı ve 564 puana ulaştı. AVM Perakende Ciro Endeksi, borsada işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerini de yakından ilgilendiriyor.

Halihazırda borsada işlem gören 37 GYO şirketi mevcut. Bu şirketlerin portföyleri emlak uzmanlarınca yönetilirken söz konusu şirketler arasında çeşitli bina ve tesis geliri olanlar kadar AVM geliri bulunanlar da yer alıyor. Genel gözlem kiralarda açıklanan enflasyonun üzerinde bir yükselişin gerçekleştiğine ilişkin. Bu durumun GYO şirketlerin cirosunu olumlu şekilde etkilemesi bekleniyor. Cirolardaki yükselişin de hisse fiyat hareketlerinde görülmesi şaşkınlığa neden olmamalı.

Borsadaki gayrimenkul şirketlerinin toplam piyasa değeri 7,1 milyar dolar olarak belirlendi. Bunların ortalama yüzde 37’si halka açık durumda. Halka açık şirketlerin piyasa değeri ise 1,8 milyar TL olarak belirlendi.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıGaziantep’e 14 bin yeni konut geliyor!
    Sonraki yazıKızılbük GYO Marmaris’te 134.5 milyon TL’lik devre mülk satışı yaptı!