Çekirdek ailenin yerine ev arkadaşı!

‘Ev arkadaşı arıyorum’ ilanlardaki artış TÜİK verilerine dahi yansıdı. İstatistiklerle Aile araştırmasına göre çekirdek aile olmadan birden fazla kişiden oluşan hanehalklarının sayısı 798 bin 990’e yükseldi.

Ülkede daha önce deneyimlenmemiş bir ekonomik kriz yaşanırken yurttaş krizle baş etme yöntemleri geliştiriıyor. Bu yöntemler Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine dahi yansımış durumda. TÜİK’in yayımladığı İstatistiklerle Aile Araştırması’nın sonuçlarına göre ‘ev arkadaşı’ olarak aynı hanede yaşayanlarının oranı arttı.

Aralarında eş, anne-çocuk veya baba-çocuk ilişkisi olmayan fertleri içeren, diğer bir ifadeyle çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hanehalklarının oranında artış olduğu gözlendi. Söz konusu hanehalklarının oranı 2014 yılında yüzde 2,1 iken 2021 yılında yüzde 3,2’ye yükseldi.

Bu durum ilan sitelerinde de dikkat çekiyor. Popüler ilan sitelerine verilen ‘ev arkadaşı arıyorum’ ilanları son dönemde yaygınlık kazandı. Artık sadece öğrenciler değil, çalışanlar da artan konut masraflarından dolayı ev arkadaşı arıyor. Kiralık oda arkadaşı, ev arkadaşı, paylaşımlı ev ilanları emlak sektöründe görülmeye başladı.

Öte yandan araştırmada dikkat çeken bir diğer konu ise hanehalkı büyüklüğü oldu. Türkiye’de 2008 yılında 4 kişi olan ortalama hanehalkı büyüklüğünün, azalma eğilimi göstererek 2021 yılında 3,23 kişiye düştüğü görüldü. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise yüzde 18,9 olarak hesaplandı.
TÜİK, 2021 yılı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları”nı da dün açıkladı. Türkiye’de ortalama yıllık eş değer hanehalkı kullanılabilir fert geliri, 2021’de 37 bin 400 lira olarak hesaplandı. Bu hesaba göre aylık ortalama fert geliri geçen yıl 3 bin 117 lira seviyesinde gerçekleşti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıKonut Satanlar parayı ne yapacak? Madalyonun diğer yüzü!
    Sonraki yazı‘Bağcılar’daki daireyi sat, Miami’den müstakil ev al’ dönemi!