Çin’de konut krizi derinleşiyor

Çin ekonomisi, emlak piyasasındaki yeni stres ve büyüme görünümünü tehdit eden deflasyon ile çok az toparlanma işareti gösteriyor.

Çin’de salı günkü resmi veriler, büyüme oranları hala pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında olsa da, Temmuz ayında sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımlarında bir yıl öncesine göre mütevazı artışlar gösterdi.

Büyük bir geliştiricinin olası bir temerrüde düşmesiyle güvenin sarsılması ve konut satışlarının da düşmeye devam etmesiyle, gayrimenkul yatırımları daha da küçüldü.

Geçen ay güneybatıda ve son zamanlarda Çin’in kuzeyindeki ek olarak, şiddetli yağmur ve ölümcül seller muhtemelen inşaat ve altyapı projelerini engelleyerek ekonomik faaliyeti sınırladı.

Rakamlar, imalatçıların ve perakendecilerin alıcıları cezbetmek ve fazla stoğu hareket ettirmek amacıyla fiyatları düşürmesiyle Temmuz ayında deflasyonun geldiğini gösteren geçen haftaki ekonomik haberleri takip ediyor. İhracat ve ithalat da beklenenden daha fazla düşerken, tüketiciler ve işletmelerin borçlanması geriledi.

Pekin, büyümeyi desteklemek için çeşitli taahhütlerde bulundu ve artan önlemler açıkladı, ancak önceki gerileme dönemlerinde uygulanan türden parasal ve mali teşviklerden kaçındı. Daha zayıf bir yuan ve yüksek borç seviyeleri daha fazla ihtiyatlı olmaya neden oldu.

Hükümet ayrıca, yıl için yaklaşık yüzde gibi bir büyüme hedefi belirledi ve bu, büyük bir teşvik olmaksızın devam ediyor. Bloomberg tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, Çin Merkez Bankası Salı günü kilit politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 2,65’te tutabilir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıEmlakçılardan ev sahiplerine ’merhamet’ çağrısı
    Sonraki yazıYabancı yatırımcının gözdesi İstanbul, Antalya ve Edirne