Doğa dostu konutlara talep arttı

Koronavirüs salgını nedeniyle izole yaşam tercih eden vatandaşlar doğa dostu konutları tercih etmeye yöneldi. Öyle ki İstanbul’da park ve koruya komşu dairelere olan talep yüzde 200 arttı.

Gayrimenkul yatırımcılarının lüks anlayışları değişti. Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre; yeşile komşu olma yeni trendler arasında yer aldı. Üstelik bu tip konutların değerleri de gün geçtikçe yükseliyor. Parklara korulara komşu konutlardaki değer artışı potansiyelinin, olmayan konutlara kıyasla yüzde 47 daha çok olduğu ifade ediliyor. Uzun zamandır etkisini gösteren pandemi sürecinde, doğaya duyulan özlem net şekilde gayrimenkul sektörüne yansıdı Özellikle yeşil alanlara erişimi olan insanların evlerindeyken de doğayla iç içe olabildiği evlere yönelik talep, son dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde yüz 100’e yakın ölçüde artmış arttı. Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank’in ‘Living By Park 2020’ raporuna göre, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın her yerinde değişti. Yeni lüks kriterlerinde aydınlık, ferah, orman ve koru manzarası ön plana çıkıyor. Knight Frank 2020 The Wealth Report ve Dünya Şehirleri Kültür Forumu’na (World Cities Culture Forum) göre yeşil alan, parklara ve koruya komşu olan konutlardaki fiyat artış potansiyeli, kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 değer kazandı.

5 kriter ön planda

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, değişen bu beklentileri iyi analiz ederek, tasarladıkları yeni konsepti Nişantaşı’nda gerçekleştirdiklerini belirtti.  Ön talep toplama süreci sonrasında resmi olarak satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, konum olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlandığını aktaran Yılmaz, proje için ‘yeni lüks’ kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriter şu şekilde sıraladı: Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve köklü bir semtte bulunması: Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul’un merkezinde, şehir dışından ya da yurtdışında gelenlerin bile mutlaka ziyaret etmeden dönmediği, en köklü ve prestijli semtlerden Nişantaşı’nda hayata geçiyor. Proje, lüks ve prestijli markalarının yer aldığı Abdi İpekçi Caddesi’ne 650 metre, City’s Alışveriş Merkezi’ne ise 300 metre mesafede yer alıyor. Sınırlı sayıda bir yapıya sahip olması: Sınırlı sayıda konut bulunan bir proje olan Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üzerinde koruya komşu sadece 160 kişiyi ayrıcalıklı bir yaşamla bir araya getiriyor.

Sağlıklı ev konsepti ön plana çıkıyor

Son kriter ise ‘sağlıklı ev’ kriterleri: DAP Yapı, bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle beraber Çekmeköy’de 58 bin 300 ve Nişantaşı’nda 18 bin kişiden görüş alarak ‘Sağlıklı Ev’ konseptini hayata geçirdi. Sağlıklı Ev konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle inşa edilen DAP Yapı, aynı konsepti şimdi Nişantaşı’na getirdi. Başta Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olan 60 bin metrekare alana sahip koru alanından gelen bol oksijen sayesinde, şehrin merkezinde konforlu bir yaşam sunacak.

New York’da park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 oranında artış yaşarken Londra’da bu oran yüzde 75’e kadar yükseliyor. İstanbul’da ise bu artışın bazı bölgelerde yüzde 200’ü aştığı tahmin ediliyor. Pandemi sonrası doğaya komşu yaşamanın öneminin arttığını söyleyen Ziya Yılmaz, “Biz de DAP Yapı olarak bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser geliştirdik. Proje bittikten sonra Nişantaşı’na gelen insanlar, bu projeyi de gezip görmek isteyecek. DAP Yapı’nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Konut güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı’nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak mücevher kadar kıymetli bir eser olacak” ifadelerini kullandı.

Koruya komşu proje

Mimarisi ve tasarımı ile seneler boyunca değer katacak bir proje hayata geçirdiklerini söyleyen Ziya Yılmaz, şunları söyledi: “Lüksün ötesinde bir yaşam hayal eden insanlar, her zaman park, yeşil alanlar ve koruya komşu konumda bulunan gayrimenkulleri hem yaşamak hem de nadir bulunan bir daire olduğu için yatırım yapmak için tercih etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın hemen hemen her yerinde park ve koruya komşu daireler her zaman mücevher gibi az bulunan kıymetli yatırım ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil bir doğanın içinde yaşama şansı yok ise şehir merkezindeki yeşil alanı bol park ve koru alanlarına yöneliyor. Londra ve New York gibi yıllık konut fiyat artışlarının yüzde 5 yükseldiği dönemler bile yabancı ekonomistler tarafından ‘sert fiyat artışı’ şeklinde yorumlanıyor.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıİzmir’de her binanın karnesi olacak
    Sonraki yazıTürkiye’deki binaların %55’i güvenli hale getirildi
    Ezgi Kızıl
    Emlakrotasi.com.tr Emlak ve Ekonomi Editörü. 1994 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldu.