Dünyanın en zengin şehirleri açıklandı

Henley & Partners tarafından New World Wealth ile iş birliği içinde her yıl yayınlanan 2024 Dünyanın En Zengin Şehirleri Raporu’nda New York City 1. sıradaki yerini korumayı sürdürüyor. Listede yer alan ilk 50 şehir arasında Amerika 11 şehriyle ülke olarak başı çekiyor

 

Henley & Partners tarafından küresel veri istihbarat firması New World Wealth ile iş birliği içinde her yıl yayınlanan “2024 Dünyanın En Zengin Şehirleri Raporu”’nda New York City zirvedeki yerini koruyor. 1 milyon ABD doları veya daha fazla likit yatırım yapılabilir servete sahip yerleşik milyonerlerin sayısı söz konusu olduğunda, ABD, 1. sıradaki New York City de dahil olmak üzere ilk 50’de 11 şehirle başı çekiyor . New York şehri sakinlerinin sahip olduğu toplam servet şu anda 3 trilyon ABD dolarını aşıyor ve bu rakam çoğu büyük G20 ülkesinde tutulan toplam servetten daha yüksek bir seviyeye denk geliyor. New York’ta şaşırtıcı bir şekilde 349.500 milyoner, 744 santi-milyoner (100 milyon ABD dolarının üzerinde yatırım yapılabilir servete sahip) ve 60 milyarder yaşıyor.

2. sırada, San Francisco şehri ve Silikon Vadisi’ni kapsayan Kuzey Kaliforniya’nın Körfez Bölgesi var. Körfez Bölgesi, son on yılda milyoner nüfusunu %82 oranında artırarak dünyanın en yüksek servet büyüme oranlarından birine sahip olarak 305.700 milyoner, 675 santinoer ve 68 milyardere ev sahipliği yapıyor.

Singapur yükselişte

Öte yandan, on yıl önce dünyanın en zengin şehri olarak başı çeken Tokyo son on yılda yerleşik yüksek net değerli bireysel (HNWI) nüfusunda %5’lik bir düşüş yaşayarak sadece 298.300 milyonerle 3. sırada yer alıyor. Şehir devleti Singapur, son 10 yılda milyonerlerde %64’lük etkileyici bir artışın ardından küresel sıralamada iki sıra yükselerek 4. sıraya yükselirken yakında Asya’nın en zengin şehri olarak Tokyo’yu yerinden etmeye hazır görünüyor. Yaygın olarak dünyadaki en iş dostu şehir olarak kabul edilen Singapur, aynı zamanda göç eden milyonerler için dünyanın en iyi destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.Şehir şu anda 244.800 yerleşik milyoner, 336 centi-milyoner ve 30 milyardere ev sahipliği yapıyor.

Londra’nın düşüşü

Uzun yıllardır dünyanın en zengin şehri olan Londra, sıralamada düşmeye devam ediyor ve şu anda sadece 227.000 milyoner, 370 santi-milyoner ve 35 milyarder ile 5. sırada yer alıyor. Bu, son on yılda %10’luk bir düşüş anlamına geliyor. Buna karşılık, 212.100 milyoner, 496 santi-milyoner ve 43 milyardere ev sahipliği yapan Los Angeles, 10 yıllık dönemde iki sıra yükselerek 6. sırada yer alırken zengin nüfusunda %45’lik kayda değer bir büyüme ile dikkat çekiyor.

Henley & Partners CEO’su Dr. Juerg Steffen, dünyanın en zengin şehirlerinde büyümeyi sağlayan önemli bir faktörün finansal piyasaların son yıllardaki güçlü performansı olduğunu söylüyor. “S&P 500’ün geçen yılki yüzde 24’lük kazancı, Nasdaq’ın yüzde 43’lük artışı ve Bitcoin’in yüzde 155’lik şaşırtıcı rallisi, varlıklı yatırımcıların servetlerini canlandırdı. Ek olarak, yapay zeka, robotik ve blok zinciri teknolojisindeki hızlı gelişmeler, servet yaratma ve biriktirme için yeni fırsatlar sağlamıştır. Yine de, yeni fırsatlar ortaya çıksa bile, eski riskler devam ediyor. Moskova’nın milyoner nüfusunun yüzde 24 azalarak 30 bin 300’e düştüğü Ukrayna’daki savaş, belirsiz ve istikrarsız bir dünyada zenginliğin kırılganlığını keskin bir şekilde hatırlatıyor.”

Çin’in milyoner patlaması

Çin, en son “En Zengin 50 Şehir” sıralamasında kayda değer bir varlık gösterirken listeyi Çin anakarasındaki 5 şehir oluşturuyor ve Hong Kong (SAR Çin) (143.400 milyonerle) ve Taipei (30.200) sayılırken 7 şehir. Pekin (125.600 milyoner), son on yılda milyoner nüfusunda% 90’lık bir büyümenin ardından ilk kez ilk 10’a giriyor ve Hong Kong 10 yıllık dönemde dört sıra düşerek sıralamada 9. sıraya düşmesine rağmen, Şanghay (123.400), Shenzhen (50.300), Guangzhou (24.500) ve Hangzhou (31.600) milyoner nüfuslarında önemli artışlarla dikkat çekiyor.

Hiçbir Afrika veya Güney Amerika şehri Dünyanın En Zengin 50 Şehri arasına girmezken, rapor, çok uzak olmayan bir gelecekte önde gelen küresel servet merkezlerinin saflarına katılabilecek birkaç yükselen yıldızı tanımlıyor. Kenya’nın hareketli başkenti Nairobi’de şu anda 4.400 milyoner var, bu da gelişen teknoloji ekosistemi ve büyüyen orta sınıfı sayesinde son on yılda %25’lik bir artış gösteriyor. Güney Afrika’nın çarpıcı kıyı mücevheri Cape Town, milyonerlerde %20’lik bir artış yaşıyor.

Dünyanın en pahalı şehirleri

Ortalama servetin 20 milyon doları aştığı süper zenginler için tartışmasız dünyanın en güvenli limanı olan Monako, aynı zamanda kişi başına düşen servet bazında dünyanın en üst sıradaki şehri olarak öne çıkıyor. Akdeniz prensliğinin sakinlerinin %40’ından fazlası milyoner ve bu tablo dünyadaki herhangi bir şehrin en yüksek oranı olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda m2 başına 35.000 USD’yi aşan daire fiyatları ile Monako, Dünyanın En Pahalı Şehirleri listesinin başında yer alıyor.

Henley & Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, dünyanın en zengin 10 şehrinden 7’sinin, oturum veya vatandaşlık hakları karşılığında doğrudan yabancı yatırımı aktif olarak teşvik eden yatırım göçü programlarına ev sahipliği yapan ülkelerde olduğunu söylüyor. “Yatırım yoluyla New York, Singapur, Sidney, Viyana ve Dubai gibi önde gelen uluslararası servet merkezlerinde yaşama, çalışma, eğitim alma ve yatırım yapma hakkını güvence altına almak mümkün. Kendinizi, ailenizi veya işinizi daha elverişli bir şehre taşıyabilmek veya dünya çapında birden fazla farklı şehir arasında seçim yapma seçeneğine sahip olmak, özel müşteriler için uluslararası zenginlik ve miras planlamasının giderek daha önemli bir yönü diyebiliriz. “

 

Editörlere Notlar

Henley & Partners Hakkında

Henley & Partners , yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık konusunda dünya lideridir. Her yıl yüzlerce varlıklı kişi ve danışmanları bu alandaki uzmanlığımıza ve deneyimimize güveniyor. Firmanın yüksek nitelikli profesyonelleri, dünya çapında 55’ten fazla ofiste tek bir ekip olarak birlikte çalışmaktadır.

Yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık kavramı 1990’larda Henley & Partners tarafından yaratıldı. Küreselleşme genişledikçe, her geçen gün gururla hizmet verdiğimiz ve sayıları giderek artan uluslararası mobil girişimci ve yatırımcılar arasında oturum ve vatandaşlık önemli ilgi gören konular haline geldi.

Firma ayrıca, 12 milyar ABD dolarından fazla doğrudan yabancı yatırım toplayan önde gelen bir hükümet danışmanlığı uygulaması yürütmektedir. Hükümetler tarafından güvenilen firma, stratejik danışmanlık ve dünyanın en başarılı oturum ve vatandaşlık programlarının tasarımı, kurulumu ve işletilmesinde yer almıştır.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıLAVA VE PİRGE KOCTAS.COM.TR’DE
    Sonraki yazıYeşim Kozanlı Mimarlık’a Architizer A+Awards’tan Özel Mansiyon Ödülü