Ekrem İmamoğlu’ndan Adalar’da plan yapma yetkisinin İBB’den alınmasına sert tepki!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’daki plan yapma yetkisinin İBB’den alınıp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kemerburgaz’daki Biyometanizasyon Tesisi’nin açılışından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Adalar’ın “özel çevre koruma bölgesi” ilan edilerek plan yapma yetkisinin İBB’den alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesiyle ilgili tepkisini dile getirdi.

Ekrem İmamoğlu, bu karara ilşikin İBB’nin bir girişimi olup olmadığı sorusunu “Tabii ki olacak. Ben sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızı bu konuda aradım. Biz mayıs ayından beri müsilaj meselesinde oluşturduğumuz masada alınan her kararı ve alınacak her kararı istişare ederek yol yürüdüğümüzü ve sıkı bir centilmenlikle bu sürecin işlediğini kendilerine aktardım. Alınan bu Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilgili ne tek bir kelime konuşulduğunu, ne tek bir sürecin tartışıldığını hatırlamıyorum dedim… Zaten kendisi de hatırlanmıyor” diyerek cevapladı.

Bakanın bu kararın masumiyetinden bahsettiğine vurgu yapan İmamoğlu “Ben masum olmadığını düşünüyorum dedim kendilerine. Bir genel müdürlerini bu konuda görevlendirdiler. Biz de teknik arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bir araya gelecekler” dedi.

İmamoğlu, konuyla ilgili açıklamalarına şu şekilde devam etti:

– Karar tümden yanlıştır. Yani Marmara’nın müsilajıyla Adalar’daki planın ne alakası var? Bunun hemen düzeltilmesi gerekir.

– Ben Marmara Belediyeler Birliği Belediye Başkanı’nı da aradım. ‘Böyle bir şey konuşuldu mu’ dedim.

– O da ‘konuşulmadı’ dedi. ‘Acaba sadece kıyı yapılarıyla ilgili bir karar mıdır? Hani liman vesaire?’ dedi.

– ‘Hayır’ dedim, bu kapsayıcı bir karar. Marmara Belediyeler Birliği de tüzel kişiliktir ve hakları koruyan bir tüzel kişiliktir. Kendilerinin de bu süreci takip etmeleri gerektiği fikrimi paylaştım.

Bu konuda istişarelerin devam ettiğine dikkat çeken Ekrem İmamoğlu “Ama bu karar tümüyle hukuksuzdur, adil değildir, işimize müdahaledir. Yani tesadüf müdür bilemem ama şu anda 20 yıldır plansız duran Adalar’ın 2 yıldır katılımcı bir modelle hazırlanmış 1/5 binlik planları İBB Meclisi’nin komisyonunda. Böylesi bir dönemde durup dururken böyle bir kararı almayı kamuoyuna hiçbir şekilde anlatamazlar. Doğru bir karar değildir. Umarım birilerinin hatasıdır ve o hatayı düzeltmek de elbette ki başta sayın bakanımıza ve Cumhurbaşkanlığı yetkililerine düşer. Biz bu konuda kararın düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını İstanbul halkı adına umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.