Emlak devi Signa’dan bir iflas başvurusu daha

Avusturyalı emlak firması Signa’nın en büyük iştiraki Signa Prime Selection AG’nin de iflas başvurusunda bulunduğu duyuruldu.

Signa’dan yapılan açıklamada, şirketin Viyana Ticaret Mahkemesine yeniden yapılandırma işlemleri için başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, iflas başvurusundaki “Amaç, şirketin faaliyetlerinin düzenli bir şekilde sürdürülmesi ve şirketin sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılandırılmasıdır.” ifadesine yer verildi.

Signa’nın ikinci en büyük iştiraki Signa Development Selection’ın da yeniden yapılandırma işlemleri için mahkemeye 29 Aralık’ta başvuracağı kaydedildi.

AVUSTURYA TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK İFLAS

Avusturya, Almanya ve İsviçre’de yüksek profilli projelere ve büyük alışveriş merkezlerine sahip iş insanı Rene Benko’nun kurucusu olduğu Signa, kasım ayında yaklaşık 5 milyar avronun üzerinde borçla iflas başvurusunda bulunmuştu. Bu, Avusturya ekonomisinin tarihindeki en büyük iflas olarak kayıtlara geçti.

Bu arada Signa Prime Selection AG, 19,3 milyar avro değerinde 54 mülk ve 4,5 milyar avroluk borçla Signa’nın en büyük gayrimenkul bölümünü oluşturuyor.

Şirketin gayrimenkulleri arasında Viyana’daki Park Hyatt, Berlin’deki KaDeWe alışveriş merkezi, Münih’teki Oberpollinger alışveriş merkezi ve Hamburg’da inşaatı devam eden 64 katlı Elbtower da yer alıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in raporuna göre Signa’nın iflası, öncelikli olarak Avusturya, İsviçre ve Almanya’daki bankaları olumsuz etkileyecek.

Signa Prime Selection ve Signa Development Selection’ın iflaslarının yükümlülüklerinin iki kat yüksek olması nedeniyle ana şirket Signa’nın iflasından daha büyük etki oluşturması bekleniyor.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazı“Yeni yılda da inşaat maliyetlerini ve konut fiyatlarını konuşacağız”
    Sonraki yazı2024 otoyol ve köprü geçiş ücretleri belli oldu!