KGD Grafit & Metal’in 2023 yılı ihracatı 1 milyon dolar sınırında

Demir ve demir dışı metaller sektöründe 25 yılı aşan tecrübesiylefaaliyet gösteren KGD Grafit & Metal, 2023 yılında 300 ton grafit işledi. Yıl içinde 2500 ton döküm kimyasalları üretirken 6 adet endüstriyel seramik ve makina projesini de tamamlayan firmanın 2024 yılındaki hedefindeAvrupa ve Kuzey Afrika bölgeleriyer alıyor.

Grafit satışında Türkiye’nin öncü firmaları arasında yer alan KGD Grafit & Metal,2023 yılında büyümesini sürdürürken yaklaşık 300 ton grafit işledi. Firma yıl içinde 2500 ton döküm kimyasalları üretirken altı adet endüstriyel seramik ve makina projesini de tamamladı. Sürekli gelişmeyi ilke edinen bir firma olarak Cumhuriyet’in 100. yılında hedefledikleri başarıya ulaştıklarını ifade edenKGD Grafit & Metal Genel Müdürü Gamze Karasu, “2023 yılı tüm dünyada ve Türkiye’de hissedildiği üzere, sektörel daralmalarla ve yavaşlamalarla geçti. Sadece alüminyum sektöründe değil, diğer birçok sektörde de bu etki hissedildi.Biz KGD olarak özellikle 2019 yılından bu yana yakaladığımız ivmeyi, aynı hızda olmasa da 2023 yılında da devam ettirmeyi başardık. Bu yıl iki yerli üretici firma ile iş birliği anlaşmalarımızı imzalamanın yanı sıra iki Avrupa menşeli firmanın Türkiye temsilciliğini almanın da gururunu yaşadık. Yaptığımız stratejik iş birlikleri ve anlaşmalar ile bu yılı 9 milyon dolar ciro ile kapatacağız. Normal koşullarda bir sonraki yıl için büyüme hedeflerimiz yüzde 50’nin üzerinde olmasına rağmen 2024 yılı büyüme hedefimizi geçtiğimiz bu seneyi de göz önünde bulundurduğumuzda yüzde 20-30 civarı hedefliyoruz” diye konuştu.

KGD, 2024 yılında 200 bin dolar yatırım gerçekleştirecek
İhracata ağırlık verdikleri 2019 yılından bu yana 20’ye yakın ülkeye ulaştıklarını söyleyen Karasu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracat noktaları arasında özellikle Kuzey Afrika bölgesi pandemiden bu yana öne çıkmış durumda. Hedefimiz Kuzey Afrika’da pazar ağımızı genişletmek ve Avrupa’da başarılı işlere imza atarak ihracatımızı artırmak. Bu yıl ihracatımız 1 milyon dolara yaklaşırken 2024 yılında bunu yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Ar-Ge’ye yönelik planlanan çalışmalarımız olup, ürün geliştirmeyi de planlamaktayız. Bunun sonucunda 2024 yılı için 200 bin dolar yatırım planımız mevcut ve geri dönüşüm ile ilgili bir proje üzerinde de çalışıyor olacağız. Yeni yılla birlikte yeni iş birliklerimiz sayesinde Türkiye’de ve dünyada daha fazla firmaya KGD güvencesi ile ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıYeni tesiste otomasyona ağırlık verilerek kapasite % 200 artırılacak
    Sonraki yazıBambi Comfizone ile farklı konfor anlayışları tek bir yatakta buluşuyor