Konutlarda geri dönüş süreleri azaldı!

Kiralardaki artış, satılık konut fiyat artışını geçince, konut yatırımının geri dönüş süreleri de düştü. Kiraya bağlı geri dönüş süresi Türkiye’de ortalama 20 sene olarak belirlenirken, bu süre bazı yerlerde 13 seneye kadar düştü.

Son 1 senede satılık konutların değer artışları, kira değer yükselişinin gerisinde kalınca amortisman süresi de düştü.

Kiraya bağlı geri dönüş sürelerinin azalmasıyla konut yeniden bir yatırım aracı haline geldi. Bu durum Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) konut satış verilerinde de görüldü. Yüksek konut kredisi faizlerine karşın Eylül ve Ağustos ayları, senenin en çok satışının yapıldığı aylar oldu. Ağustos ayında 141 bin 400 adet, Eylül ayında da 147 bin 143 adet konut satışı yapıldı.

Emlak bilgi bankası Tapusorcom, ‘5 Büyükşehir Konut Amortisman Süresi’c raporunu yayınladı. 5 kentteki 130 ilçeyi kapsayan rapora göre Bursa, 18sene ile en düşük amortisman süresinin kaydedildiği kent oldu. Bursa’da geri dönüş süresi 22.1 seneden 18 seneye geriledi. Ankara’da bu süre 19.3 seneden 18.4 seneye, Antalya’da 21.4 seneden 20.1 seneye ve İstanbul’da 23.8 yıldan 21.1 yıla düştü. İzmir’de ise 18.8 sene olan geri dönüş süresi 20 sene oldu.

Amortisman süresi, konutun toplam satış tutarının kira bedeline bölünmesiyle belirlenen süreyi ifade ediyor. Örneğin, 500 bin TL’lik konutun aylık kira geliri 2 bin TL olursa bu süre 20.8 sene şeklinde hesaplanıyor. Amortisman süresi ne kadar çoksa yatırımın geri dönüş süresi de o kadar çok; ne kadar kısaysa yatırımın geri dönüş süresi o kadar kısa anlamına gelir. Amorti süresi bölgesel şekilde değişebiliyor. Ayrıca bölgedeki metro, park gibi değişen dinamikler de amorti süresinde değişmelere neden oluyor.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıİzmir’de toplu ulaşım için acil eylem planı
    Sonraki yazıTürkiye konut fiyat artışında başı çekiyor!