Nadir Ataman Kanal İstanbul’un güzergahındaki araziler için ne dedi?

CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Kanal İstanbul’un imar planlarında ayrımcılık yapılacağını ileri sürdü. Ataman, İBB’nin ve CHP’li belediyelerin arazilerine düşük imar verileceğini belirtti.

CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Kanal İstanbul’un çevresinde inşa edilecek Yenişehir’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından etaplar şeklinde yapılan imar planlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

İBB ve İSKİ’nin Kanal İstanbul güzergahında 3.6 milyon metrekare arazisi olduğunu vurgulayan Ataman, yüzde 45 imar kesintisinin ardından geriye 2 milyon metrekare arsa kalmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Ataman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yenişehir için hazırlanan imar planlarında, İBB, İSKİ ve CHP’li ilçe belediyelerinin arazileri için özel bir düzenleme yapılacağıyla ilgili duyum aldıklarını belirtti. Özel düzenlemenin de “imar ayrımcılığı” yapmak için yapılacağını ileri süren Ataman, “İBB ve CHP’li belediye arazilerine zemin+ 3 kat ve 0.50 emsal verilirken, TOKİ kendi arazilerine 1.20 emsal, zemin+ 5 kat imar hakkı verecek” diye konuştu.

Kanal İstanbul projesinin etrafını imar rantına açan Yenişehir’e karşı olduklarının altını çizen Ataman, “Kimse ile imar artışı pazarlığı içinde değiliz. Zaten o kanal yapılmayacak. Ama iktidarın her türlü eylem ve işleminde yaptığı ayrımcılığı, imar planlarında da yaptıklarını duyunca ‘pes’ dedik. Devlet, kurumları arasında bile ayrımcılık yapıyor. TOKİ devlet kurumu da CHP’li belediyeler devlet kurumu değil mi? Merak etmesinler az kaldı 1,5 sene sonra TOKİ’yi de Millet İttifakı yönetecek” ifadelerini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.