Pandemi sonrası açık alanlara olan ihtiyacı Bağdat Caddesi karşılıyor

Koronavirüs sonrası açık alanlar hayatımızda önemli bir konuma geldi. Bu yüzden açık cadde mağazalarıyla ünlü Bağdat Caddesi değerleniyor.

Bağdat Caddesi

Mart ayı ortasından itibaren pandemi süreci ile ülkemizde çok önemli bir süreç yaşanıyor. Pandeminin doğrudan etkilediği Mart ortası ve 1 Haziran’a kadar geçen süre içerisinde gerek Cumhurbaşkanlığı kararı ile gerekse de yaşanan karantina süreçlerinin etkisi ile birçok işletme kapandı veya kapatıldı. Bu noktadan itibaren de ülke ekonomisi açısından ciddi sıkıntılı bir süreci hep birlikte yaşadık. Bağdat Caddesi Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “1 Haziran itibarıyla yeni normal olarak tanımlanan süreçte insanlarımızın kapalı alanları tercih etmediği ve açık alanlarda gıda, tekstil, ev-kişisel bakım vb. gibi alanlarda alışveriş yapmayı tercih ettiğini gördük.

“Her türlü hijyenik önlem alındı”

Bağdat Caddesi ise bu süreçte belki de en fazla açık alana sahip caddelerden birisidir. Yaklaşık 6 kilometre uzunluğunda olan Bağdat Caddesi’nde pandeminin doğrudan etki dönemi sonrası olan yeni normal süreçte ciddi bir kalabalığın yaz dönemi olmasına rağmen göze çarptığını görmekteyiz. Birçok marka kapalı alanlarda önümüzdeki bir kaç yılın nasıl şekilleneceğini göremediği için Bağdat Caddesi’nde yer arayışına girmiştir. Bu konuda derneğimize ulaşan talepleri doğru muhataplarına yöneltmekteyiz. Özellikle Ağustos ayı sonu itibariyle tatil süreçlerinin de tamamlanması ve geri dönüşlerin başlaması ile birlikte markaların Eylül ayından itibaren Bağdat Caddesi’nde konumlanacaklarını düşünmekteyiz. Bu noktada Bağdat Caddesi’nde hali hazırda var olan markalarımızın tamamı hijyen koşullarına uygun şekilde önlemlerini almış bir şekilde de vatandaşlarımızı beklemektedirler. Bu konuda Bağdat Caddesi Derneği olarak her türlü hijyenik önlem konusunda hassas olduğumuzu da bildirmek isteriz” ifadelerini kullandı.

“Açık alan mağazacılığının yukarıya doğru ivme kazanacağına inanıyoruz”

“Bağdat Caddesi Derneği olarak bizler de önümüzdeki sürecin açık alan mağazacılığının yukarıya doğru ivme kazanacağı inancı ile çalışmalar yapmaktayız” diyen Kiraz, “Bu kapsamda Bağdat Caddesi Derneği, şu an yaşanan sorunların çözümü için muhatapları olan ilçe ve il belediyeleri, kaymakamlık, valilik, Bakanlıklar ve sektörel derneklerle istişare içerisine girme planlarını önümüzdeki dönemde hayata geçirecektir. Bağdat Caddesi Derneği olarak; pandemi sürecinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, bu hastalığı hali hazırda yaşayan ve geçirmiş olan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Aşı veya kesin çözüm bulunana kadar tüm vatandaşlarımızdan da tüm güvenlik önlemlerini almalarını, maske kullanımından asla vazgeçmemelerini, kişisel temizliklerini önem göstermelerini rica ediyoruz” diye konuştu.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.