REIDIN Emlak Endeks 2023 Ekim Sonuçları Açıklandı

Ekim ayında satılık ve kiralık konut fiyat artışları hız kesti

Son üç yıldır soluksuz bir şekilde artan satılık ve kiralık konut fiyatları 2023 Ekim ayında bir ölçüde hız kesti. REIDIN Emlak Endeks sonuçlarına göre Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre %3,60, geçen yılın aynı dönemine göre ise %88,44 nominal artış gösterdi. Artışın hız kesmesinde ev kredisi faiz oranlarındaki yükseliş etkili oldu.

Lider gayrimenkul veri analitiği şirketi REIDIN, 2023 Ekim ayına ait Emlak Endeks sonuçlarını açıkladı. REIDIN verilerine göre kiralık ve satılık konut fiyatlarındaki artış Ekim ayında hız keserek artmaya devam etti. Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi 2023 Ekim ayında bir önceki aya göre %3,60, geçen yılın aynı dönemine göre ise %88,44 nominal artış gösterdi. Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise aynı oranlar sırasıyla %3,72 ve %141,27 oldu. Verilere son beş yıl bazında bakıldığında Türkiye genelinde kiralık konut fiyat değişiminin %1006,58, satılık konut fiyat değişiminin ise %844,58 olduğu görülüyor.

REIDIN’in raporunda yıllık bazda Ekim ayı ipotekli ve toplam konut satış rakamları da değerlendiriliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2023 Ekim ayında 5.577’si ipotekli olmak üzere toplam 93.761 konut satıldı. 2022 Ekim ayında bu rakamlar 13.268’i ipotekli olmak üzere toplam 102.660 idi. Bu düşüşlerin konut kredisi faizlerindeki artış nedeniyle talepte yaşanan daralmadan kaynaklandığı değerlendiriliyor.

Getiride BIST’ten Sonra İkinci Sırada

REIDIN’in raporunda konut sahipliğinin sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getirisinin ülke genelinde aylık bazda %4,10, yıllık bazda ise %97,96 olduğu hesaplanıyor. Bu rakam, BIST-100’den (%114,87) sonra en yüksek varlık sınıfı yatırım getirisi olarak dikkat çekiyor. Raporda Ekim ayında amortisman süresinin ülke düzeyinde 16,5 yıl olarak ölçüldüğü, konut yatırımı yıllık brüt getiri oranının ise %6,21 olarak kaydedildiği vurgulanıyor.

Konut Satış Fiyatı Artışında Gümüşhane Lider

Endeks verilerine şehir bazında bakıldığında 2023 Ekim ayında Gümüşhane’de metrekare başına konut satış fiyatlarının %13,27 nominal artış gösterdiği, bu rakamın da Gümüşhane’yi satış fiyatlarının en çok yükseldiği il olarak lider koltuğuna yerleştirdiği gözleniyor. Aynı dönemde Siirt’te ise metrekare başına konut satış fiyatlarının %1,08 nominal azaldığı, bu rakamın satış fiyatlarının en çok düştüğü il olarak Siirt’i gösterdiği belirtiliyor.

Kira artış rakamlarına bakıldığında ise 2023 Ekim ayında Ardahan’da metrekare başına konut kira değerinin %25,11 nominal artış gösterdiği ve bu rakamın Ardahan’ı kiraların en çok yükseldiği il haline getirdiği görülüyor. Aynı dönemde Kütahya’da ise metrekare başına konut kira değerinin %3,47 nominal azaldığı, bunun da Kütahya’yı kiraların en çok düştüğü il olarak öne çıkardığı gözleniyor.

7 Büyük İl Arasında Antalya İlk Sırada

 

REIDIN’ın Emlak Endeksine göre yedi büyük şehir arasında yapılan sıralamada, hem satılık konut hem de kiralık konut fiyat endekslerinde liderliği Antalya güçlü bir şekilde sürdürüyor. Satılık konut fiyat endeksinde Antalya’yı sırasıyla Adana, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Bursa takip ediyor.

 

Kiralık konut fiyat endeksi verilerine yedi büyük il bazında bakıldığında ise, lider Antalya’yı sırasıyla Adana, İzmir, Ankara, Kocaeli, İstanbul ve Bursa takip ediyor.

 

REIDIN Veri Araştırma Yöneticisi Burcu Köksal: “2023 Ekim ayında hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarındaki artışların önceki dönemlere göre bir ölçüde yavaşladığı görülüyor. Ev kredisi faiz oranlarının artışı ve aylık kredi taksit tutarlarının ödenebilirlik seviyelerini aşmasına neden olarak ekonominin durumunu gösterebiliriz.” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıKOSGEB DEPREMZEDE İŞLETMELERE DESTEK PROGRAMI BAŞLATTI
    Sonraki yazıEndeksa Türkiye’nin Konutta Getiri Oranı En Yüksek İlçelerini Açıkladı