Yapı sektörü görücüye çıktı

Türkiye’nin taşıyıcı beş sektörü için düzenlediği fuarlarla yabancı satın alma profesyonellerini, yerli üreticilerle bir araya getiren ve küresel ticaret fırsatları sunan Hyve Group, bu yıl 43. kez Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul’un kapılarını 6 Nisan Salı günü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açtı.

Her yıl binlerce yabancı yatırımcıyı yerli iş ortakları ile bir araya getiren Hyve Group, bu yıl 14 ülkeden 248 profesyonel alıcıya ev sahipliği yaparken, Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulamaların oluşumunda katkı sunduğu Safe & Secure Standartları ile tüm sağlık tedbirleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul’un ilk günü “Fikir Önderleri Yapı İhracatı ve Sürdürülebilir Yenilik Fırsatlarını Açıklıyor” temalı Başkanlar Oturumu ile başladı.

Başkanlar Forumu’nda ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel moderatörlüğünde; Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Akım, Deprem İzolasyon Derneği Başkanı Mehmet Emre Özcanlı ve GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, yapı sektörü ihracatı ve sürdürülebilir yenilik fırsatlarını paylaştı. Sektörün kanaat önderleri, 2021 ve sonrası için Türkiye yapı sektörünün hangi fırsatları değerlendirebileceğine dair öngörülerini aktardı.

Başkanlar forumunda konuşan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu, “İhracat konusunda yüzde 1,5’luk bir küçülme ile 2020 yılını kapattık. Ancak bu ortamda bu rakam büyük bir başarı. Kalite açısından Avrupa’dan daha kaliteli üretimlerimiz söz konusu. Daha fazla ihracat yapabilmek için de bu fuarlara ihtiyacımız var. Bu noktada 2021 için de beklentimiz, değişime olan ihtiyacımız. Bu değişimle doğru tüketici, doğru kullanıcı, beklentileri karşılayacak doğru malzemelerin yanı sıra rahat ve konforlu yaşamı sunacak inşaat malzemelerine ihtiyacımız var. Yanı sıra konut stoğu nüfus artışından dolayı azalıyor hatta neredeyse bitmek üzere. Artan nüfus ve değişen ihtiyaçlar, yeni konut ihtiyacı finansmanı ile doğru orantılı. 2021 yılının ilk çeyreğinde yüksek faiz oranları ve hammadde ile emtia’da yüzde 100’e varan artışın hem maliyeti artırdığını hem de faizlerin yüksekliği nedeniyle işimizdeki sürdürülebilirliği sıkıntıya sokabiliyor. Aynı miktarda aynı tonajda iş yapmak için yüzde yüz sermaye ihtiyacımız var. Faizlerin düşürülmesi ise birinci el konutlarını hızlandıracaktır. Diğer taraftan yenileme ile ilgili hükümetten bir destek ve teşvik sistemi beklentimiz var. Bununla ilgili bir çalışma paketi olabilir. Teşvik ya da destek sistemi için çalışmaya her zaman hazırız” dedi.

“Sağlıkla ilgili  konular ön plana çıkıyor”

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Akım, yeşil bina ile yenilenebilir enerjinin doğaya saygı kavramını tam anlatamadığını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: “Yeşil bina sertifikasyonu ile özellikle su tesisatı göz ardı edilen tesisatlara ön şart olarak birtakım güncellemeler getirildi ancak bu standartları da kullanmıyoruz. Yeşil bina konusunda tekrar gündeme gelen su, hava, enerjiyi mümkün olduğu kadar mantıklı ve dengeli kullanmamız gerekiyor. ÇEDBİK olarak, pandemi döneminde ticari binaların sertifika kılavuzlarını hazırladık. Bunların içerisinde sağlıkla ilgili konular artık ön plana çıkıyor. Yanı sıra geri dönüşüm ve enerji konuları da dikkat çekiyor.”

Deprem İzolasyon Derneği Başkanı Mehmet Emre Özcanlı, “Önce Elâzığ sonra İzmir depremleri ile acılar yaşadık, kayıplar verdik. Depreme hazırlık anlamında kamu sektörü özellikle hastaneler, köprüler, karayolları, veri merkezleri, deprem yalıtımına çok önem veriyorlar. Ancak bir türlü konut sektöründe ve özel sektör deprem yalıtımının yaygınlaştırılmasını sağlayamadık. 2020’de şöyle güzel bir gelişme yaşandı; özel bir 750 konutluk proje, deprem yalıtımını uygulamaya başladı. Bu sektör açısından sevindirici bir haber. Kamuya gelirsek, pandemi nedeniyle hastaneler çok önem arz etmeye başladı. Kamu sektörü daha da çok gaza basarak yeni devlet hastanelerini yapmaya başladı. Bunların her birinde deprem yalıtımı yapılıyor. Yani bir deprem olduğunda hastaneler kesintisiz hizmet verebilecek. Bu oldukça önemli bir konu. Deprem yalıtımı yapılırsa binalarda sıfır hasar ancak elde edilebilir” diye konuştu.

Deprem izolasyonu konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özcanlı, “2017’de dünyada en büyük sismik izolatör olan yapılara ulaşıldı. 10 yapının 5’i Türkiye’den. İkisi ise Adana Şehir Hastanesi’ydi. 2020’de yeniden deprem izolasyonu yapılırsa muhtemelen Çam ve Sakura Hastanelerinde bu çalışma uygulanacaktır. Kamu bu işi benimsedi. Ancak deprem izolasyonu konut sektöründe eksik kalıyor. Türkiye’nin her yerinden bilgi alma anlamında inanılmaz talep var. Umarım bazı ufak teşviklerle, mesela sigorta ayağını başlatarak, satışlarda deprem izolasyonuna sahip konutlarda finansman kolaylığıyla sürecin yaygınlaştırılması mümkün olur” ifadelerini kullandı.

“Açık alanı olan projeler gelişecek”

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu ise, “Salgın döneminde özellikle sektörümüz açısından son derece önemli bir fuardayız. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul bize ufuk katan bir oluşum. Çok uzun yıllardır başarılı bir şekilde süregelmesini önemli buluyorum. Pandemi öngördüğümüzden daha fazla uzadı ve en başta turizm, havacılık ve gayrimenkul geliştirme sektörleri bu durumdan çok etkilendi. Pandemi döneminde önemli olan ne öğrendiğimiz olmalı. Pandemide yaşadığımız çevreyi sorguladık. Asansöre binmeden, asansörsüz bir yapı ya da yürünebilir bir kent oluşturmak mümkün olabilir mi? Ya da mobilite anlamında bisiklet dostu kentleri konuştuk. Bugün gayrimenkul geliştirme alanında düşük katlı, bahçeli geniş teraslı konut üretimine bir eğilim var. Sağlıklı ev kavramları da oluşuyor. Sağlıklı kent kavramını sürekli gündemimizde tutmamız gerekir. Pandemi bunun altını çizdi ve vurguladıTicari gayrimenkul sektöründe ofis piyasasında arz fazlalığı çokça duyuluyor. Özellikle pandemi sonrasında ofislerin nasıl dönüştürüleceği araştırılıyor. Bu alanda yaratıcı olmalıyız. Diğer bir ticari gayrimenkul alanı AVM’lere olan talep azalıyor. Açık alanı olan projelerin ileride daha fazla geliştirileceğini düşünüyoruz. Normal seyrinde fırsat yokken, bu tür projelerin tercihi nedeniyle bir fırsat ihtimali ortaya çıkabilir” dedi.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.