Yeni Tokat Havalimanı ne zaman açılacak?

2018’de yapımına başlanan Yeni Tokat Havalimanı’nın inşaatında son çalışmalar yapılıyor.

Tokat-Turhal karayolu Pazar kavşağında 1995 yılında inşa edilen havalimanı, 2001 yılında bazı problem sebebiyle uçuşlara kapatıldı. 2006 senesinde tekrar hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010’da yeniden başladı. 2017 yılının Nisan ayında ise havalimanı tarifeli uçuşlara kapatıldı. Şehirde 2018 senesinde eski havalimanının yanında başlanan yeni havalimanı inşaatı ise büyük ölçüde bitti. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanı 7 apron uçak kapasitesine sahip olacak. Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olacak yeni havalimanının hizmete alınmasıyla Tokatlılar, uçak yolculuğu için çevre kentlere gitmek zorunda kalmayacak.

Yeni havalimanı altyapı projesi dahilinde pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu imalatları bitti. Çalışmalar dahilinde üst yapı ikmal projesi kapsamında ise iç ve dış hatlar, yolcu salonları ve VİP salonun bulunduğu terminal binası, ARTT istasyonu, ısı merkezi, güç merkezi, garaj binası ile nizamiye binalarında da imalat çalışmaları devam ediyor. Yeni havalimanında kule inşaatı da bitmek üzere.

“Tarım ürünlerinin ihracatı konusunda havalimanımız önemli yer teşkil ediyor”
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, havalimanı inşaatının önemli ölçüde bittiğini dile getirdi. Yeni havalimanı projesinin Tokatlıların beklediği projelerin başında geldiğini söyleyerek Eroğlu, “İnşallah kısa süre içerisinde havalimanımız açılmış olur. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımıza, milletvekillerimize ve herkese teşekkürü borç biliyorum. Havalimanımız, İstanbul’da yoğun olan hemşehrilerimizin daha sık ve daha hızlı gelmelerini sağlayacak, diğer taraftan şehrimize yatırım yapmak isteyen insanların daha seri gelmelerinde önemli bir nokta olacak.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.