10 gün beklemek artık tarih oluyor

Ülkemizde mirasın intikali zorunlu bir sebep olmadıkça ertelenir ve göz ardı edilir, bu nedenle özellikle konutlarda mevcut gayrimenkullerin yaklaşık yüzde 15’i hala ölen kimselerin üzerinde kayıtlı olup mirasçılara intikali yapılmamıştır. İşte devlet yeni bir uygulamaya imza atarak hak sahiplerinin tapulardaki tescilini kayıt alma olanağını sağlayan yeni dönemi başlattı.

Yeni uygulamanın ilk etabı maliye ile ilgili. Konuya ilişkin görüşlerini ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun ‘Mevcut uygulamada ilgilinin hak sahibi olduğunu gösteren veraset belgesini alarak gayrimenkule ilişkin vergi borçlarını ödedikten sonra maliyeden ‘vergi borcu yoktur’ yazısı alması ve bunun için yaklaşık 10 (on) gün beklemesi gerekmektedir. Yeni uygulama ile maliyeden ‘borcu yoktur’ yazısı alınmasına gerek kalmadan tapu dairesinde direkt işlem yapılabilecek. Bu işlemle hem tapudaki gerçek sahiplik oranının hızla artması hem de işlemlerin prosedürden kurtarılması hedefleniyor’ dedi.

“Artık vergi sistemi daha adil ve verimli olacak”

Tapu sistemlerinde by-pass uygulaması olarak nitelenen bu uygulamanın üçüncü etabı ise mimari projeler alanında gerçekleştirilecek. Kat mülkiyeti alınabilmesi için gereken mimari projelerin onayı artık internet üzerinden alınabilmesine olanak sağlayan son aşama ile kayıtlı sisteme ilişkin dev adımlar tamamlanmış olacak.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun her üç yenilik ile devletin tamamen otomatize bir sisteme geçiş yapmış olacağını belirterek şunları söyledi: “Tapu işlemlerinin ve buna bağlı mali yükümlülüklerin gereksiz prosedürlerden kurtarılması sadece vatandaşı rahatlatmakla kalmayacak, hedeflenen ‘tamamı kayıtlı’ sistemle vergi sisteminin de çok daha adil ve verimli olmasına olanak sağlayacaktır. Vatandaş zaten vergi borcunu ödemişse ve bunu belgeliyorsa maliyeden neden ‘borcu yoktur’ yazısı almak için günlerce beklesin ki? Bu nedenle intikal, e-onay ve hacze dair e-sistem desteklenmesi gereken en önemli uygulamalardır.”
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.