14 şehire hızlı tren geliyor

0

AK Parti iktidarı yurdu demir ağla örmek için son hız çalışıyor. TBMM Genel Kurulunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri üzerinde Hükümet adına konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım, ülke nüfusunun yüzde 55'inin yaşadığı 14 şehrin 2023 yılına kadar hızlı trenlerle birbirine bağlanacağını söyledi.

Bakan Yıldırım, iktidarı devraldıklarında 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş  yola 18 bin 400 kilometre daha ilave ettiklerini belriterek, Türkiye'nin Avrupa Birliğine son giren ülkelerden daha kaliteli yol  ağına sahip olduğunu vurguladı.

Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas hızlı tren çalışmalarının hızla  devam ettiğini ve bu iki hattın tamamlanmasının ardından Sivas'tan Ankara'ya 2 saatte ulaşım sağlanabileceğini, bu yılın sonunda ise Konya-Karaman  hızlı tren projesinde yolcu taşımaya başlanacağını belirtti.

Milli tren projesi  kapsamında çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Bakan Yıldırım, milli metro tramvay setlerinin  tamamen Türk mühendisler tarafından yapılması için TÜBİTAK'la  birlikte çalışmaların devam ettiğini ayrıca Türkiye'nin kendi raylarını kenisinin ürettiğini  söyledi.

Bakan Yıldırım, Ankara'da Keçiören metrosunun da bu yılın sonunda hizmete  açılacağını açıkladı

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın