16 metrekare ev 42 bin TL

Digitally generated warm and cozy affordable Scandinavian style home interior (living room) design. The scene was rendered with photorealistic shaders and lighting in Autodesk® 3ds Max 2020 with V-Ray Next with some post-production added.

Pandemi, hayatlarımızın her alanında değişikliklere sebep oldu. En köklü değişimlerden biri de çalışma hayatında yaşandı. Evlerimiz artık hem yaşam alanlarımız hem de ofislerimiz oldu. Kimimizin evi böyle bir yaşam için uygunken kimileri de ofisi eve taşımada ciddi sorunlar yaşadı. Özellikle küçük bir evde kalabalık aile ile yaşayanlar, ev ve iş dengesini kurmakta bir hayli zorluk çekti.

Pandemi hayatımıza girdiğinden bu yana, evde ofis konforunu yaratabilmek adına pek çok tasarım ve yeni fikirle karşılaştık. Kalabalık ofislerde ya da toplu taşımalarda olmak yerine, hayatımıza, uzaktan çalışmaya başladığımız bir dönem girdi.

Bu dönemde herkes gerekli konforu ve çalışma ortamı sağlayacak kadar şanslı değildi elbette. Kimileri mutfakta çalışırken, kimileri de farklı ülke ya da şehirlere taşınarak kendilerine yeni bir hayat kurdular.

Oldukça küçük evlerde yaşana Japonlar da kendilerine alternatif ofis seçenekleri bulmaya yöneldiler. Önde gelen Japon bir müteahhit çalışanların yaşadıkları zorlukları göz önünde bulundurarak, 91 santimetre genişliğinde, 1.8 metre uzunluğunda bir ofis tasarladı.

1.6 metrekarelik bu küçük evler, kalabalık aile ortamında çalışamayan gençler için bir alternatif yarattı. Tasarımcı, güzel günlerde sadece 2 günde inşa edilen bu küçük ofisleri, insanların hemen evlerinin yanına konumlandırıyor.

İnsanlar ofise gitmek için evde hazırlanıp bahçelerindeki, bu minik çalışma alanlarına geçebiliyorlar. Bina çok az şeyle donatılmış.

İçinde sadece elektrik prizleri ve bir çalışma masası bulunuyor. Bina ilk başlarda bir depolama alanı olarak düşünülmüş, fakat pandemiyle birlikte artan ofis ihtiyacı sonrası, buradaki açık fark edilince ofis olarak dönüştürülmeye karar verilmiş.

Popüler bir emlak ofisi, sıkışık evlerde çalışmakta zorlananlar arasında bir Pazar bulma umuduyla Eylül ayında, ilk siparişlerini almaya başladı.

Yetkililer, bu küçük ofislerin, ev içinde çalışırken aileleriyle karşılaşmak istemeyen insanlar için tasarlandığının altını çiziyor. Tokyo nüfusunun yüzde 70’i apartman dairelerinde yaşıyor.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.