50 bin liraya satın aldılar! Lüks bir eve dönüştürdüler!

Yaklaşık 5 yıl önce Adana’dan tası tarağı toplayan Farah ve Koray Öztürk çifti önce Bodrum’a geldi. Ancak yüksek kira giderleri ve aşırı kalabalığın etkisiyle bu kez rotalarını Ege’de bir köye çevirdiler.

Şehir yaşamından ve iş hayatının stresinden uzaklaşıp sakin bir köye ya da kırsala yerleşmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki şehri bırakıp sahil kasabasına ya da köye yerleşmek neleri değiştiriyor? Ne kadar bütçe gerektiriyor? İşte tüm bu soruları aşıp hayalini gerçekleştiren insanlar var. Onlardan biri Farah ve Koray çifti… Ege’de kurdukları hayatlarını ‘Farah Harikalar Diyarında’ adlı kişisel hesaplarından paylaşan çift, milyonlarca insanın deyip deyip yapamadığını başardı

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?
İsmim Farah. Adana doğumluyum. 42 yaşındayım. Kurumsal bir şirkette mağaza müdürlüğü yapıyorum. Yıllardır küçük bir Ege kasabasına yaşama hayalimiz vardı. Bodrum Gümüşlük’ü görünce bu bölgeye karar verdik.

Yaklaşık 4 buçuk yıl önce Bodrum’a eşimle birlikte tayin alıp geçiş yaptık. Bodrum çok pahalı bir yer beni çok tatmin etmedi. Yaklaşık 2 buçuk yıl Bodrum’da yaşadıktan sonra Milas Kargıcak köyüne taşındık. 1 yıldır bu köyde yaşıyoruz.

Her şeyi geride bırakıp Muğla Milas’ta bir köye yerleşme hikayeniz var. Bu süreç nasıl gerçekleşti? Nasıl planladınız bu değişimi?
Benim için aslında çok uzun zamandır olan bir şeydi. Şehirde doğup büyümüş birisiyim ama hep büyükşehir kalabalığından çıkmak istiyordum. Bir köye yerleşmek, bahçeli bir evim olsun gibi. Belki bir çocukluk anısıdır. Bahçeli ve müstakil bir evde büyüdüğümüz için beni köyde böyle bir evde yaşamayı hayal ettirdi.

Ani bir karar değildi. Çok uzun yıllar hayal ettiğimiz, planladığınız bir durumdu. Biz de büyük ihtimalle pandemiden etkilenen insanlarız. Evde kaldığımız süreç bu isteğimizi tetikledi. Kendi içimize döndük. Baktık hayat çok basit. Hayat anlamsız diyemem çünkü yaşamayı çok seviyorum. Sadece basitliğin içinde huzuru yakalamak istedim.

Yerleşme kararı aldığınızda çevrenizdekilerin tepkisi ne oldu?
Ailem olumlu destekledi. Bizler şehirde doğup büyüyen insanlar olduğumuz için ‘deli’ gibi olduğumu düşünenler de oldu. Hiçbir şey bilmiyorsunuz. Toprağa dokunmamışınız. Böyle bir hayatla alakalı hiçbir tecrübeniz yok.


Bazı arkadaşlarım korkuttu ancak beni tanıdıkları ve fikirlerimi bildikleri için desteklediler diyebilirim. Onların tercih edebileceği bir hayat değildi belki ama bana inandılar.

Köye göç diyoruz ama hangi köye? Yer seçme sürecindeki deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?
Her yıl yıllık iznimizde eşimle birlikte Ege’ye tatile geliyorduk. Kıyı şeridini Akdeniz’den Çanakkale’ye kadar komple dolaştık. Her gittiğimiz yerde de ben sürekli ‘burada yaşayabiliriz’ ya da ‘burası olmaz’ diye yorum yapıyordum. En son Bodrum Gümüşlük’e geldikten sonra ‘kesinlikle burası tamam’ dedik ve yerleşmeye karar verdik.

Daha da yerleşik düzeni geçmek için ev almamız gerekiyordu. Bodrum ciddi anlamda çok pahalı ve kalabalık. Kira da satın alma da çok yüksek. Bizim bütçemize uygun değildi artık. Zaten geldiğimiz yıl karar vermiştim ‘5 yıl sonra Bodrum’da yaşanmaz’ diye. Kendimize göre bütçemiz dahilinde bir köye yerleşmemiz gerekti.

Bu arada Bodrum’a yakın yerleri gezmeye başladık. Çok uzaklaşamıyoruz çünkü iş hayatımız devam ediyor. Gidiş-geliş yapmak zorundayız. Bu yüzden Bodrum’a en yakın ilçe Milas’ı tercih ettik. Eşimle aynı sektörde çalışıyoruz ve hayatımızı kurmak için işlerimize devam etmek zorundayız.

Böyle yerlerde ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?
Bizim için biraz doğaçlama oldu biraz da şans işi belki. Biz evi satın aldığımızda fotoğrafları gösterince arkadaşlarımız çok şaşırmıştı. ‘Bu ev adam olmaz’ demişlerdi. Herkesin hayat şartlarına göre yaşam şekillerine göre değil. İnsan mutlu olduğu her yerde yaşayabilir bence.

100 yıllık, içinde yaşanmışlığı bir sürü anıları olan, emekle yapılmış. Taşları elleriyle dizmişler, dağın başındasınız. O taşları dağlardan toplamışlar üst üstü dizmişler. Direk eve saygı duyuyorsunuz. Ben öyle hissediyorum. Biraz duygusalımdır. Benim için çok önemli.

Evinizi ne kadara satın aldınız? Şehirdeki ev fiyatlarla kıyaslarsak buradaki hayatınız daha mı karlı?
Biz sürekli ev arıyorduk, tanıdıklar vasıtasıyla. Çok enteresan bir şekilde evimizi internet ilanından bulduk. Görür görmez ertesi gün ablamla yola çıktık. Fiyatı çok uygundu. Eşim hatta ‘deli misiniz, ev kaçıyor mu dedi? dedi. Bir hafta sonra eşimle tekrar görmeye geldik, hemen satın almaya karar verdik.

Pazarlıkla 52 binden 50 bine düştü ev. Ama şu an 250 bine fırladı fiyatlar. Gerçekten inanılmaz ev, sapasağlamdı. Çatısına, duvarına dokunmadık. Kendimizi burada çok güvende hissediyoruz.

Sizin tabirinizle ‘ahır’ dan bir eve dönüş aşaması var. Maliyeti nasıl oldu, ne kadar sürede tamamlayabildiniz?
Hemen yerel bir usta bulduk, gittik görüştük. Zaten ben evin bol bol fotoğraflarını çekmiştik. Fotoğraflara bakıyorum, kafamda hayal kuruyorum. Ustanın yanına gittik, anlattık projemizi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.