41.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapılarını açtı

Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise 5 büyük yapı fuarından biri olan yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, aralarında Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) Başkanı Ö. Selçuk Özdil, Gayrimenkul için Strateji Platformu (GİSP) Başkan Yardımcısı Mehmet Ersül, Serbest Mimarlar Dernekleri (SMD)’nden Türk SMD Başkanı Aytek İtez, Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMMB) Başkanı A. Süreyya Ural, İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) Başkanı Hüseyin Egeli ve Urban Land Institute Türkiye (ULI Türkiye) Başkanı Zafer Baysal’ın olduğu geniş bir protokol katılımıyla Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 8 Mayıs’ta kapılarını açtı. Fuarın açılış konuşmalarını Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan ve ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen yaptı.

Hedef, sektörde sürdürülebilir büyüme

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan açılış konuşmasında, “Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, tüm paydaşların buluştuğu; üreticiden müteahhitte, mimardan mühendise, öğrenciden ustalara herkesin buluştuğu önemli bir platform. Yurt içi, yurt dışı katılımcılarla birlikte uluslararası bir özellik de kazanmış vaziyette. Bu coğrafyanın en iyi fuarı olduğunu söyleyebilirim. 2017 yılı ekonomide 7.4 büyüme ve 850 milyar dolar ekonomik büyüklükle yılı kapattı. İnşaat sektörü 8.9 büyüdü ve 146 milyar dolar inşaat sektörünün toplam büyüklüğe erişti. Bunun 3’te 2’si yani yüzde 65’i inşaat malzemelerinden oluşmakta. Dolayısıyla 112 milyar dolarlık bir büyüklükten söz ediyoruz. 95 milyar dolarlık iç pazardan ve 17.3 milyar dolarlık ihracattan bahsediyoruz. İnşaat malzemeleri ve inşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörü olduğunu rakamlarla, günlük hayatımızda da net bir şekilde gösteriyor” dedi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “İthalat tarafımız var bir de. İnşaat malzemeleri ithalatı 9 milyar dolar. Bir önceki yıla göre 3.6 civarında bir küçülme yaşadı ama son 5-10 yıldır ihracat gelirimiz iniş çıkış gösterse de ithalat tarafı 9 milyar dolar bandına oturmuş vaziyette. 2018 beklentimiz tabi ki ihracatta 18 milyar doları geçmek, 19 milyar dolara ulaşmak. İç pazarda ekonominin seçim sonrası tekrar kendi eski dinamiklerine dönmesi şartıyla 100 milyar doları bulabiliriz diye bir beklentimiz var.”

Sürdürülebilir büyüme konusunda da açıklamalar yapan Erdoğan: “Sürdürülebilir büyüme hepimizin çok kullandığı bir kelime. Binalarımız, konutlarımız, inşaatlarımız geleneksel yapıdan performansa dayalı yapıya döndü. Haliyle tasarımın önemini söylemeden geçemeyeceğiz. Ar-Ge ve tasarım inovasyonun itici güçleri. Türkiye’de 854 faal Ar-Ge merkezi var. Geleneksel yapıdan performansa dayalı yapıya geçerken yeni ürünlerin ortaya çıkmasının Ar-Ge ve tasarımın ortak çalışmasıyla olacağı kesin. Burada önemli olan bir malzemeye çok fazla özellik sıkıştırmaktan ziyade müşterinin beklentisi bir özelliği tam yapması.”

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından uzmanlar bir arada

Bu yıl 41’inci yılını kutlanan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un Türkiye’nin ilk ihtisas fuarı olma niteliğini taşıdığını söyleyen ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen konuşmasında şunları söyledi: “Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul 41 yıllık süreçte sektörle birlikte büyüyerek büyük bir ticari değer yaratmakla kalmayıp sektörünün dünyadaki 5 büyük fuarlarından biri olma başarısını da gösterdi. Değerli katılımlarınızla bugün açılışını yaptığımız, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 100.000 m2 kapalı ve açık alanda, 1.000’e yakın katılımcı firmanın, hizmet ve inovasyonlarını 90.000’i aşkın ziyaretçi ile bir araya getiriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ile “Yurtdışı Alım Heyetleri İkili İş Görüşmeleri” olacak. Diğer yandan yapı fuarı olarak organize ettiğimiz VIP Alım Heyeti programı ile de toplamda 50 ülkeden 150 satın alma yetkilisini değerli katılımcılarımızla bir araya getireceğiz. Geçtiğimiz yıllarda fuar kapsamında pek çok farklı konuda etkinlik düzenlemiş, sektöre bilgi akışı konusunda katkı sağlamıştık. Bu sene 41. yılımız olması sebebiyle bu etkinliklere yenilerini ekledik ve çeşitlendirdik. Sektördeki tüm pay sahiplerini malzeme, inşaat ve mimarlığa dair mevcut konular ve yenilikler etrafında tek bir çatı altında topluyoruz. Sektörün ihtiyacı olan tüm güncel bilgilerin edinildiği tek adres olma hedefiyle hazırlanan bu program ile fuar süresince “40’dan fazla” etkinlik düzenleyeceğiz.”

Yapı Sahne ve Yapı Arena

Konuşmasına devam eden Ülgen, “Bu sene özel olarak hazırladığımız iş geliştirme platformu etkinliklerine ev sahipliği yaparak ‘Yapı Sahne’ ve ‘Yapı Arena’ programları, ‘Yapı Unplugged’ atölye çalışması ve ‘Yapı Masterclass’ mimari ustalık sınıflarıyla inovasyondan teknolojiye, mimariden tasarıma kadar sektöre dair tüm konular etkinliklerimiz kapsamında gündeme taşınacak.  5 gün boyunca devam eden iş geliştirme platformu etkinliklerinde Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından 90’ın üzerinde ünlü mimar, endüstri uzmanları ve liderler bir araya gelecek” dedi.

  1. Yıla Özel iş geliştirme platformu

Türkiye’nin lider sektörlerinde lider fuarlar düzenleyen ITE Turkey bünyesinde yer alan YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un 41. yılına özel olarak iş geliştirme platformu etkinlikleri de yenilendi. Sektördeki tüm pay sahiplerini malzeme, inşaat ve mimarlığa dair mevcut konular ve yenilikler etrafında tek bir çatı altında toplayan, sektörün ihtiyacı olan tüm güncel bilgilerin edinildiği tek adres olma hedefiyle hazırlanan program, 5 gün boyunca, 70’i aşkın ulusal ve uluslararası konuşmacıyı, 30 üzeri farklı oturumda ağırlayacak. ‘İnovasyon’, ‘teknoloji’, ‘tasarım’, ‘enerji’, ‘malzeme’, ‘gayrimenkul’, ‘planlama’ ve ‘ekonomi’ konularında yapı sektörüne dair ilham verici 40 üzeri konu, sektörün hem kamu hem de özel alanlarını temsil eden karar vericileriyle konuşulacak.

Bölgedeki en yeni ürün ve hizmetlerin tanıtılıp takip edilmesinin yanı sıra güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefleyen fuar, diğer taraftan sektör stratejisini desteklemek, bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve yapı sektörünün kamu, özel sektör ve akademik dünya arasındaki etkileşimini sağlamayı amaçlıyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın