77 milyonluk 13 tesis yatırımı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir dizi inceleme ve açılış için Giresun'a geldi. Bakan Eroğlu, Giresun'a bir buçuk sene önce verdikleri sözleri yerine getirdiklerini belirterek, toplam 13 tesis ve 77 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını ifade etti. Valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyen Bakan Eroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dereli ilçesinde 'siyanür ile altın aramalarına' ilişkin yöneltilen soruya Bakan Eroğlu, "Şu anda verilmiş bir şey yok ÇED raporu alınacak mı alınmayacak mı onu bilemiyorum" dedi. Bakan Eroğlu, "Bakın şunu söyleyeyim, biz bütün Orman Su İşleri Bakanlığı 'vahşi' madenciliğe karşıyız ama çevreyle uyumlu, tahrip etmeden ve maden aldıktan sonra güzel şekilde orayı tekrar çevreye kazandıracak olan, tabiata kazandıracak olan çevreci ve tabiatı koruyan madenciliğe 'evet' diyoruz. Zaten bu kanun gereği, kanun diyor ki eğer bir maden çıkacaksa ülkenin menfaatleri icabı onun için izin verilir." dedi.

 BAKAN EROĞLU'NDAN CERATTEPE AÇIKLAMASI

Son günlerde Artvin'in Cerattepe bölgesinde yaşanan olaylara ilişkinde bir açıklama yapan Bakan Eroğlu, "Cerratepe için verdiğimiz onbinlerce verdiğimiz maden ruhsatından birisi sadece. Cerrattepe Artvin'de bir bakır madeninin olduğu bir alan. Bu konuda şunu ifade edeyim orada biz açık maden işletmesine müsaade etmedik. Firma önce talepte bulundu. 'Mümkün değil burası tahrip olur' dedik tamamen kapalı yani galeri işletmesi yani tünelle girecek dağın altına madeni alıp çıkacak. Ayrıca orada kati surette işletme yapmayacak, yani madenin zenginleştirilmesini orada yapmayacak, çünkü orası tahrip olur onu da kabul etmedik. Kamyonlar malzemeyi taşırken yolda ağaç kesilmesin diye havadan teleferikle taşıyacak ve bunu bizim yaptığımız Borçka yolu var DSİ yaptı oraya taşıyıp oradan Murgul'da zaten tesis var orada işletecek şekilde. Böyle bir karar aldık kesilecek ağaç sayısını da 3 bin 500'den fazla ağaç kesmeyeceksin. 50 bin falan değil ve bunun taahhütnamesini aldık. Bir de kestiğin ağaç karşılığında 7 tane boylu fidan dikeceksin diye bütün bunları aldık, tedbirleri aldık. Ama orada Artvinliler değil de dışarıdan gelenler bir takım buna karşı eylemler yaptılar" ifadelerini kullandı.

 FAALİYETLER MAHKEME SÜRECİNDE DURDU

Konuyla ilgili toplantı yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu, "Başbakanımız ve ben de toplantıdaydım. Bütün siyasi partilerin orada il başkanlarını milletvekillerini ve sivil toplum kuruluşlarını topladı ve anlattı bunu. Dedi ki durum böyle böyle vatandaşa anlatıldığı gibi değil tedbirler alınıyor bir de bu arada ÇED itiraz edilmiş itiraz dilekçesi de mahkemede görüyor. Sayın Başbakanımız dedi ki 'Madem öyle mahkemeye verilmiş mahkeme neticeleninceye kadar faaliyet dursun' dendi ve faaliyet şu an durdu bir faaliyet yok dolayısıyla ancak mahkeme kararından sonra karar verilecek" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.