ABD İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Adil Öksüz’e telefon

Şok bilgi iddianamede yer aldı. 15 Temmuz firarisi Adil Öksüz’ün 15 Temmuz darbe girişiminden 6 gün sonra ABD İstanbul Başkonsolosluğu’na kayıtlı numaradan arandığı bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, 21 Temmuz 2016’da, saat 10.22’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı numaradan, FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” olduğu belirtilen Adil Öksüz’ün cep telefonunun arandığına dair kayıt bulunduğunu bildirdi.
Başsavcılık kaynakları, yargı muhabirlerinin, bugün bir gazetede yayınlanan “darbe girişimi gecesi Öksüz’ün, ABD konsolosluğu santral numarasından arandığına” ilişkin habere yönelik soruları üzerine, “21 Temmuz 2016 tarihinde, saat 10.22’de ABD İstanbul Başkonsolosluğu adına kayıtlı numaradan Adil Öksüz’ün cep telefonunun arandığına dair kayıt var.” bilgisini paylaştı.

Öte yandan, Öksüz’ün de şüphelileri arasında yer aldığı, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü’ndeki eylemlere yönelik iddianamenin son kontrollerinin yapıldığı, muhtemelen yarın mahkemeye gönderileceği belirtildi.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Adil Öksüz, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminden bir gün sonra Akıncı Üssü’nde gözaltına alınmıştı.

FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” olduğu ileri sürülen Adil Öksüz, 2 gün sonra çıkarıldığı mahkemede serbest bırakılmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Adil Öksüz’ü, arama çalışmaları devam ediyor.

FETÖ’NÜN KARA KUTUSU ADİL ÖKSÜZ KİMDİR?

15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Ankara’daki Akıncı Üssü’nde gözaltına alındıktan sonra salıverilen FETÖ’nün “hava kuvvetleri imamı” olduğu ileri sürülen Adil Öksüz, adeta sırra kadem bastı.

16 Temmuz sabahı Ankara’daki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yakalanan ve getirildiği Ankara Batı Adliyesinden adli kontrol şartıyla salıverilen Öksüz’ün yakalanması için başlatılan çalışmalar, jandarma ve polis ekiplerince devam ediyor.

Her ihbarı değerlendiren ekipler, Öksüz’ün yakalanması için Sakarya’da 33 farklı adreste, 15 yayla, 124 yayla evi ve ormanlık alan içinde barınmaya müsait alanları kontrol etti. 839 kişiyle de mülakat gerçekleştiren ekipler, firari Öksüz’ün saklanabileceği değerlendirilen yerlerde gerekli aramaların yapıp, kaçabileceği güzergahlarda tedbir alarak hareket kabiliyetini engellemeye çalışıyor.

GAZETECİ BACANAK ERDAL ŞEN

Soruşturma kapsamında İstanbul Üsküdar’da Öksüz’ün saklanıp kaçmasına yardımcı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Erdal Şen ile örgütün Rusya imamı Ali Sami Yıldırım 9 Ağustos’ta tutuklandı.

Erdal Şen’in Öksüz’ün bacanağı, Ali Sami Yıldırım’ın ise kayınbiraderi olduğu belirlendi. Erdal Şen aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Keçiören’de oturduğu apartmandan komşusu çıktı.

DİĞER BACANAK KPSS SORUŞTURMASINDAN TUTUKLU

Öksüz’ün diğer bacanağı Ökkeş Tetik ise 2010 KPSS’deki usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu bulunuyor.

10 Ağustos’ta gözaltına alınan Öksüz’ün kayınpederi Cevat Yıldırım ve kayınvalidesi Hatice Yıldırım ise 12 Ağustos’ta sevk edildikleri mahkemece adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı. Savcının Sakarya Sulh Ceza Mahkemesi’ne itirazı üzerine Cevat Yıldırım bugün yeniden gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen Cevat Yıldırım tutuklanarak Ferizli Cezaevi’ne konuldu.

ÖKSÜZ’ÜN HOCASI DA TUTUKLANDI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince “Anayasanın ihlali”, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütüne finansal destek sağlamak” suçlarından gözaltına alınan ve Öksüz’ün hocası olduğu iddia edilen Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, 11 Ağustos’ta Sakarya’da tutuklandı.

DARBE FETVASI VERDİ

Darbe girişiminden önce 11 Temmuz’da Amerika’ya giden ve 13 Temmuz’da Türkiye’ye dönen ve darbe gecesi Akıncı Üssü’nde bulunduğu tespit edilen Öksüz’ün, 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim’e, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Fetullah Gülen’i görüştürme teklifinde bulunduğu iddia ediliyor.

Öksüz’ün darbe girişimi gecesi, FETÖ mensubu teröristlere Pensilvanya’nın talimatlarını ilettiği ve “darbe fetvası” verdiği de ileri sürülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın