Aileler Üsküdar’da, yeni çiftler Esenyurt’ta ev bakıyor

Ailelerin, Haziran’daki mahalli yerleştirme sınavı öncesinde iyi okullara yakın ev arayışı bu yıl erken başladı. Emlakjet verilerine göre Mart’ta kiralık daire araması aylık bazda yüzde 20, Nisan’da ise aylık bazda yüzde 14 arttı.

Konut sektörünün son 2 ayını, ‘kiralık daire’ aramaları hareketlendirdi. Bu dönemde Emlakjet verilerine göre satılık daire araması payı yüzde 62, kiralık daire araması ise yüzde 38 seviyesinde gerçekleşirken, kiralık daire araması Mart’ta aylık bazda yüzde 20, Nisan’da ise aylık bazda yüzde 14 arttı. Kiralık daire arayışındaki bu artışın aktörleri, hem iyi okullara yakın ev arayışındaki aileler, hem de evlilik sezonuna girdiğimiz bahar döneminde ev arayışını kiralık daireden yana kullanan beyaz yakalı çiftler…

Veliler en iyi okulun yanında ev arıyor
Verileri değerlendiren Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter, “TEOG sınavının yerine getirilen ‘Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi’ kapsamında Haziran 2018’de yapılacak mahalli yerleştirme sınavı ile öğrenciler ikametgâhlarının bulunduğu yere en yakın 5 okuldan birine kaydolabilecek. Bu gelişme ile birlikte konut arayışında olan aileler, son anda problem yaşamamak için ‘iyi okulların yakınında’ ev bulma arayışına bu yıl daha erken başladı. Üniversitelerin açılış dönemi öncesinde yer arayışı sıkıntısına girmekten kaçınan ve tedbirli davranan pek çok aile ile kiralık daire piyasası Mart ve Nisan’da hareketlendi” dedi.

Aileler 2 ayda en çok Üsküdar’ı aradı

İyi okullara yakın ilçelere baktığımızda Avrupa Yakası’nda Beşiktaş, Mecidiyeköy, Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy Ziverbey, Üsküdar Merkez ve Kartal-Pendik hattı ilgi görüyor. Gizem Moral Kunter, Emlakjet üzerinden son 2 aylık aramalarda ise bu bölgeler arasında sıralamada, kiralık dairede ilk 3’te iyi okullara yakınlık ve daha makul kira kriteriyle Üsküdar, Pendik ve Kadıköy yer aldığını kaydetti.
Satılık daire aramasında ise Mart ayında yine Üsküdar’ın açık ara fark attığını ve onu Kartal-Pendik hattının izlediğini belirten Kunter, “Avrasya Tüneli, Marmaray, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, deniz motorları, Üsküdar- Kabataş arasında yaya tüneli projesi, 15 Temmuz Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında yeni bir geçiş güzergâhının projeleniyor olması, Üsküdar’a en önemli ulaşım merkezi olması özelliği kazandırıyor. Bu bölgede bir dizi büyük inşaat projesinin gerçekleştirilmesi, ayrıca iddialı sağlık yatırımları bölgenin potansiyelini artırıyor” diye konuştu.

Yeni evlenecek çiftlerin gözde ilçesi
Son yıllarda gelişen toplu ulaşım imkânları ve şehrin özellikle görece olarak uzak noktalarının iş merkezlerine yakın hale gelmesi ile birlikte; Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Pendik, Tuzla ve Sancaktepe bölgelerinin yeni evlenecek çiftler için hem konut tipleri hem de ödeme kolaylığı açısından cazip olduğunu kaydeden Kunter, “Emlakjet aramalarında bu bölgeler arasında sıralama ise Mart ve Nisan ayında kiralık ve satılık daire aramasında Esenyurt, Tuzla-Pendik hattı ve Sancaktepe ilk 3’te öne çıktı. Mart’ta bu bölgeler arasında satılık dairede ise Tuzla ve Başakşehir ilk 3’te öne çıkarken, Nisan’da ağırlık kiralama tarafında gerçekleşti” dedi.

Fiyatların en düşük olduğu ilçe Esenyurt

Kunter, bu bölgelerin neden gözde olduğu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2017’de İstanbul’da 39 bin 676 konutla en çok satışın yapıldığı ilçe olan Esenyurt, raylı sistem projeleri dışında Endeksa’nın Mart verilerine göre, ortalama 2.193 TL’lik metrekare fiyatıyla İstanbul‘da konut fiyatının en düşük olduğu ilçe. Tuzla’da, metro ve Havaray projeleri, ilçeyi sınır bir ilçe olmaktan çıkarırken, Sabiha Gökçen Havalimanı, Gebze Organize Sanayi Bölgesi ve Dilovası sanayi bölgelerinde çalışanların oturum için tercih ettiği bölgelerin başında Pendik geliyor. Sancaktepe’nin ise Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolunun sağladığı ulaşım olanakları nedeniyle konumsal önemini arttı. 2020 yılında tamamlanması planlanan Çekmeköy-Sultanbeyli metro hattı ise, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının devamı olacak ve Sancaktepe’den de geçecek. Başakşehir’in öne çıkmasının baş unsuru da lokasyonu. Kanal İstanbul’un güzergâhının netleşmesiyle ilçenin özellikle Güvercintepe, Şahintepe, Kayabaşı ve Altınşehir mahalleleri değer kazanacak.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın