Akkök Holding’ten dev yatırım hamlesi!

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ve Akkök Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Raif Ali Dinçkök, ekonomi basını ile önceki akşam iftar yemeğinde bir araya geldi. Akkök Holding’in gelecek planlarını ve yatırımlarını anlatan Ahmet Dördüncü, 2017’de 1,2 milyar lira yatırım gerçekleştireceklerini söyleyerek; bu yatırım tutarının yüzde 65’inin kimya alanında, yüzde 17’sinin gayrimenkul alanında, yüzde 15’inin enerji alanında ve kalan yüzde 3’ünün ise diğer alanlarda yapılacağını duyurdu.

4 yılda 300 milyon dolarlık satış

Akkök Holding şirketlerinden DowAksa’nın dünyanın en büyük rüzgâr türbini üreticilerinden biri olan Vestas ile türbin kanatlarında kullanılan karbon elyaf pultruze profillerin tedariki için 4 yıllık bir kontrata imza attığını anlatan Dördüncü, “Yapılan anlaşma ile 4 yılda 300 milyon doların üzerinde karbon elyaf kompozit malzeme satacağız. Fabrikanın yıllık kapasitesi şu anda 3 bin 500 ton. Devlete teşvik için başvurduk. Teşvik ile kapasite artırma yatırımı gerçekleştireceğiz. DowAksa’nın kuruluşunda açıkladığımız 1 milyar dolarlık yatırıma ulaşma hedefimiz konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Beykoz’a gayrimenkul yatırımı

Gayrimenkul sektöründe de iddialı olduklarını belirten Dördüncü, “2017 yılının başında Akiş GYO’nun Saf GYO ile birleşmesiyle Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklarından biri olduk. Akiş GYO’nun 2017 ilk çeyrekte özkaynak değeri 2,36 milyar TL’ye, ilk çeyrek toplam varlıklarının değeri ise 4 milyar TL’ye ulaştı” dedi. Aynı zamanda Bağdat Caddesi üzerinde de 4 farklı proje gerçekleştirdiklerini anlatan Dördüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Bu projelerin önemli bir kısmını 2017 yılı içerisinde tamamlayacağız. Ağırlıklı olarak perakende üniteler içeren Cadde projelerimiz, sektörün ihtiyaçlarına göre modern biçimde tasarlanarak Bağdat Caddesi'nin prestijine katkıda bulunacak. Bunun dışında Beykoz’daki konut arz açığı fırsatını da değerlendiriyoruz. 2018 yılı itibariyle yaklaşık 40 bin m2’lik alanda konut+ticari nitelikte bir projeye başlayacağız.”
 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.