Alışveriş Merkezi yatırımlarında Rönesans dönemi başlıyor

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın hayata geçireceği AVM’ler 4’ncü nesil olarak adlandırılıyor. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaya başlanan 4’ncü nesil AVM’ler; açık alanların olduğu, cadde, sokak, meydan, teras gibi alanların ön plana çıktığı, insanların keyifli vakit geçirebilecekleri donanımlara sahip, kent dokusuna uygun bir mimari anlayışla tasarlanıyor. Yenilikçi yapısı ile dikkat çeken ve yaptığı her yatırımda bir öncekinin üzerine mutlaka bir yenilik ekleyerek yoluna devam eden Rönesans Gayrimenkul Yatırım, 4’nci nesil AVM’lerle her yaştan ziyaretçiye de sesleniyor.

Küçükyalı’da gerçekleşecek Hilltown adı verilen projenin inşaat çalışmaları tüm hızla devam ediyor. Kaba inşaatının yüzde 80’inin tamamlandığı bu proje, içinde alışveriş caddelerinin olduğu, insanların zaman geçirebileceği açık alanların bolca yer aldığı bir konsepte sahip olacak. Ziyaretçiler, Adalar manzarasına karşı konumlanan restaurant ve kafelerde keyifli zaman geçirebilecek. Bu projede bir de 5 yıldızlı 150 odalı otel olacak. Hilltown şehrin karmaşasından kaçmak isteyenler için şehrin içinde küçük bir şehir vaad ediyor. Toplam kiralanabilir alanı 60 bin metrekare olan Hilltown, farklı konseptiyle misafirlerine 2017’nin ilk çeyreğinde kapılarını açılmayı planlıyor.

Maltepe’deki projede de inşaat çalışmaları devam ediyor. Burada da toplam kiralanabilir alan 56 bin metrekare olarak açıklanıyor. Karma kullanıma sahip projede; konut ve ofis bloğu yer alacak. Konut bloğu Eylül ayında satışa çıkacak. 2017 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanan Maltepe projesinin orta bölümünde, insanların keyifli zaman geçirecekleri, konserlerin ve çeşitli etkinliklerin yapılabileceği, bir açık alan bulunuyor. Toplam kiralanabilir alanları 63 bin metrekare olan İzmir Karşıyaka, 50 bin metrekare olan Bayraklı ve 60 bin metrekare olan Bursa’daki projelerin konsept ve projelendirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

9 proje için 1,5 milyar Euro’luk yatırım

Kısa ve orta vadede hayata geçirecekleri 9 yeni proje için 1,5 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını vurgulayan Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Özgümüş, “Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak entegre iş anlayışına sahip bir yapımız bulunuyor. Anahtar teslim işlere imza atıyoruz. Arsa Geliştirme, proje geliştirme, kiralama, işletme ve varlık yönetimi süreçlerini de biz sürdürüyoruz. Yeni açılacak olan alışveriş merkezlerinde yaklaşık 8 bin kişiye istihdam imkanı sağlanabileceğini şimdiden söyleyebiliriz. Mevcut AVM’lerde ise 20 bin kişiye istihdam sağlanıyor” dedi.

Optimum’larda değişim rüzgarı

Özgümüş, outlet konseptinde hizmet veren Optimum AVM’leri regular AVM’ye dönüştürmeye başladıklarını belirterek, “Adana Optimum Outlet alışveriş merkezinin Regular konseptine dönüştürülmesiyle başlayan değişim İzmir’in en popüler AVM’lerinden biri olan İzmir Optimum’la devam edecek. Özel çocuk oyun alanlarından yeni restoran ve kafelere kadar birçok yenilik ekleyeceğimiz Optimum’un kiralanabilir toplam alanı 58 bin metrekareden 86 bin metrekareye çıkacak. 2017 yılı içinde tamamlanmasını planladığımız Optimum değişim projesiyle var olan 162 mağaza sayısına 84 yeni marka daha eklenecek” diye konuştu.

Karadeniz’in en büyüğü Rönesans imzası taşıyor

Ekonomik değer yaratan yatırımların Anadolu’da da olmasına önem veren Rönesans Gayrimenkul Yatırım; Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’de Optimum; Samsun, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da Piazza markalı alışveriş merkezleriyle birlikte yine İstanbul’da Kozzy ve Gaziantep’te Sanko Park alışveriş merkezlerini geliştirdi.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın 2004 yılında açtığı Optimum, Ankara’nın ilk outlet alışveriş merkezi, 2009 yılında açtığı Sankopark, Gaziantep’in ilk alışveriş merkezi, 2011 yılında açtığı Adana Optimum şehrin ilk ve tek outlet alışveriş merkezi, 2013 yılında açtığı Piazza ise Kahramanmaraş’ın ilk alışveriş merkezi olma özelliklerini taşıyor. Samsun Piazza ise Karadeniz bölgesinin en büyük alışveriş merkezi olarak ön plana çıkıyor. Faaliyette olan dokuz alışveriş merkezi toplam 440 bin metrekare kiralanabilir alana sahip bulunuyor. Yönetimleri de Rönesans Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen alışveriş merkezleri yıllık toplam 97 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Şehirlere sektör liderlerini getiriyor

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Genel Müdürü Hasan Şimşek, “Marka karmalarımızı oluştururken tüketici ihtiyaçları ve sektörel öngörülerimizi ön planda tutuyoruz. Mevcut AVM’lerde yaklaşık 1400 mağaza yer alıyor. Samsun Piazza ile Media Markt, 5M Migros, Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius, Starbucks, Süperstep, Beymen Club, Cookshop, Tommy Hilfiger, H&M, Decathlon, Lacoste, Yargıcı’yı Samsun’a; Kahramanmaraş ve Şanlıurfa Piazza ile Media Markt, 5M Migros, H&M, Cinemaximum, Mango, Deichmann, English Home, Kahve Dünyası gibi sektörünün lider markalarını Şanlıurfa’ya  getirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bir ilk; 5 bin metrekarelik çocuk oyun alanı

Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak portföylerinin yüzde 35’inin İzmir’de olduğuna dikkat çeken Şimşek; İzmir Karşıya, Bayraklı ve Turan’da proje geliştirdiklerini; Turan’daki projelerinde ise ağırlıklı konut olacağını söyledi. Karşıyaka’daki AVM projesinin 90 dönüm üzerinde 2 katlı olarak yükseleceğine dikkat çeken Şimşek, “Burada 5 bin metrekarelik bir alanı çocuklara ayırdık. Türkiye’de bir ilk olan 5 bin metrekarelik alan ücretsiz çocuk oyun alanı olarak kullanılabilecek. Özel üretim oyuncakların yer alacağı bu alanda çocukların bedensel ve zihinsel gelişmelerini olumlu yönde etkileyecek oyunlar olacak” dedi. Bursa’nın Nilüfer bölgesinde de metroya yakın bir konumda AVM yatırımı yaptıklarını belirten Şimşek, Antalya, Konya ve İstanbul Avrupa Yakası’nda ise yer aradıklarını vurguladı.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım AVM Kronoloji

​ 2004’te Ankara’nın ilk outlet alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyan Ankara Optimum 15 bin metrekare toplam kiralanabilir alan ile açıldı. 2006’da Ankara Optimum’a 25 bin metrekare toplam kiralanabilir alan daha eklendi.

​ 2008’de yıllık ziyaretçi sayısı 9 milyonu bulan İstanbul Optimum, 159 mağaza ve 40 bin metrekare toplam kiralanabilir alanla kapılarını açtı.

​ 2009’da Gaziantep’in ilk alışveriş merkezi olan Sankopark ve aynı yılın kasım ayında Malatyapark alışveriş merkezleri açıldı.

​ 2010’da İstanbul Kozyatağı’nda açılan Kozzy, açıldığı yıl Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği tarafından 50 bin metrekareden küçük AVM kategorisinde yılın AVM ödülünü aldı.

​ 2010’da İstanbul Optimum, ICSC Uluslararası Alışveriş Merkezi Konseyi tarafından “Avrupa’nın En İyi Outlet’i“ ödülüne layık görüldü.

​ 2010 yılında Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği tarafından, İstanbul Optimum yılın en iyi Outleti, Malatyapark yılın alışveriş merkezi, Sankopark ise Sankopark Akademi projesi ile “Parakendede yılın insan kaynakları“ uygulaması ödüllerini almaya hak kazandı.

​ 2011’de şehrin ilk ve tek outlet alışveriş merkezi olarak açılan Adana Optimum, açıldığı yıl Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nden outlet kategorisinde “Yılın En İyi Alışveriş Merkezi” ödülünü aldı.

​ 2011’de Kozzy, uluslararası bir başarı yakalayarak küçük alışveriş merkezleri kategorisinde Avrupa’nın “En İyi Alışveriş Merkezi” ödülüne layık görüldü.

​ 2012’de İzmir Optimum Alışveriş Merkezi 162 mağaza 58 bin metrekare toplam kiralanabilir alanla kapılarını açtı. İzmir Optimum halen yılda 12 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

​ 2013’de Karadeniz bölgesinin en büyük alışveriş merkezi olma özelliğine sahip Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi Samsun’da açıldı. 160 mağaza ve binlerce marka ile 63 bin metrekare toplam kiralanabilir alana sahip olan Samsun Piazza, yılda 12,5 milyon ziyaretçi sayısı ile bölgenin en popüler alışveriş ve yaşam merkezlerinden biri.

​ 2013’de şehrin ilk ve tek alışveriş ve yaşam merkezi olan Kahramanmaraş Piazza, Şanlıurfa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi olan Şanlıurfa Piazza açıldı.

​ 2014’de büyük alışveriş merkezleri kategorisinde Samsun Piazza Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi tarafından “Onur Ödülü’ne” layık görüldü.

​ 2015’de Adana Optimum Outlet AVM kategorisinden Regular AVM kategorisine geçti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın