Alman istihbarat servisi gazetecileri dinlemiş

Alman istihbarat servisi ile ilgili şoke eden bir iddia gündeme getirildi. BBC, New York Times, Reuters gibi kurumlarda çalışan gazetecilerin iletişim hatlarının Alman istihbaratı tarafından dinlendiği ileri sürüldü. Başbakan Merkel’in bu iddia ile ilgili neler diyeceği merak ediliyor.

ALMAN İSTİHBARATI GAZETECİLERİ 1999’BERİ DİNLİYOR

Alman Dış İstihbarat Teşkilatının (BND) farklı ülkelerdeki yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri dinlediği öne sürüldü. Der Spiegel dergisinin haberine göre, BND, 1999 yılından beri dünya genelinde gazetecilere ve medya kuruluşlarının bürolara ait en az 50 telefon ve  faks numarası veya elektronik posta adresini takip etti.

BBC’NİN BÜROLARINI DA DİNLEMİŞ

BND’nin dinleme hedefleri arasında, BBC’nin Afganistan ve Londra’da bulunan bürolarının hatların yer aldığı ifade edilen haberde, bunun yanı sıra BBC World’un da izlendiği belirtildi.
Haberde, dinleme listesinde New York Times’ın Afganistan’daki hattı ile Reuters ajansının Afganistan, Pakistan ve Nijerya’daki cep ve uydu telefon bağlantılarının da yer aldığı bildirildi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE BÜYÜK MÜDAHALE

Alman Gazeteciler Birliği (DJV) Başbakanı Frank Überall, Alman hükümetinden söz konusu iddiaların aydınlatılmasını talep ederek “İddialar doğrulanırsa bu, basın özgürlüğüne büyük bir müdahaledir.” dedi.  Temel hak olan basın ve ifade özgürlüğünün sadece Almanya’da geçerli
olmadığını vurgulayan Überall, Alman istihbaratının bu temel hakkı ülke dışında da gözetmesi gerektiğini kaydetti.

İKİ YIL ÖNCE DE BENZER İDDİALAR GÜNDEME GELMİŞTİ

BND’nin söz konusu iddialara ilişkin yorum yapmayacağı belirtiliyor.  BND’nin dinleme faaliyetlerinde bulunduğu yaklaşık 2 yıl önce medyada yer almış ve Alman istihbaratının dinlemelerinin dost ve müttefik ülkeleri de hedef aldığı iddia edilmişti. İstihbarat servislerinin denetlenmesinden sorumlu Parlamento Kontrol Komitesi (PKGr) konuyla ilgili inceleme başlatmıştı.

ALMAN GİZLİ HABER ALMA SERVİSİ: BND

Almanya Federal Haber Alma Servisi (Almanca:Bundesnachrichtendienst) Almanya’nın gizli haber alma servisidir. Kontrol edildiği yer Reichstag’dır. Karargahları Münih ve Berlin’dedir. 6.050 personeli vardır. Şuanki başkanı Ernst Uhrlau’dur. Kurucusu ünlü Nazi casusu Reinhard Gehlen’dir. Almanya’nın 300 yerinde casus evleri vardır. Bundeswehr’in %10 mensuptur. Amt für Militärkunde(Ordu Bilim Ofisi) adlı bir bölümü vardır. Bütçesi 430.000.000 €’dur. Soğuk savaş döneminde Batı Almanya’nın Sicherheitsdienst, Doğu Almanya’nın Stasi olarak iki istihbarat servisi vardı ve Berlin Duvarı yıkınlınca tek çatı altında toplanarak “Bundesnachrichtendienst” adı altında birleştiler.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.