Almanya Erdoğan için ülkeye giriş yasağı istiyor

Çok sayıda Alman politikacı tepki olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerine Almanya’ya giriş yasağı konulması çağrısında bulundu.

Alman küstahlığı… Almanya Erdoğan için ülkeye giriş yasağı istiyor… Terör örgütü propagandası yapmaktan cezaevine gönderilen Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına tepki gösteren parlamenter hadsiz bir çağrıda bulundu. Parlamenterler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Almanya’ya giriş yasağı konulmasını istedi. 

Almanya’da Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasına yönelik tepkiler artıyor. Çok sayıda Alman politikacı tepki olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerine Almanya’ya giriş yasağı konulması çağrısında bulundu.

DENİZ YÜCEL’İN TUTUKLANMASI KEYFİ BİR UYGULAMA

Alman Bild gazetesine konuşan Birlik Partileri İç Politika Sözcüsü Stephan Meyer (CSU), Deniz Yücel’in tutuklanmasının keyfi bir uygulama olduğunu savundu. “Böyle bir şeye izin veren bir Cumhurbaşkanı Almanya’ya gelmemeli” ifadelerini kullanan Meyer, Yücel’in derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum nedeniyle miting yapmasının söz konusu olamayacağını savunan CSU Dış Politika Uzmanı Hans-Peter Uhl ise, bunun Deniz Yücel’in tutuklanmasından sonra hiç mümkün olamayacağını dile getirdi.

KÜSTAH ÇAĞRI: ERDOĞAN’A ALMANYA’YA GİRİŞ YASAĞI GETİRİLSİN

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Almanya’ya giriş yasağı getirilmesi gerektiğini öne sürdü. Diktatörlük ve idam cezasının savunulduğu mitinglerin ne Türk Hükümeti ne de Cumhurbaşkanı tarafından Almanya’da yapılamayacağını savunan Dağdelen, Alman Hükümetinden önlem almasını, giriş yasağıyla birlikte banka hesaplarının da dondurulmasını istedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN DEĞERLENDİRELİM

ARD’de Tagesthemen’e konuşan Hür Demokrat Parti Lideri Christian Lindner ise, Türk Hükümet yetkililerine giriş yasağı konulması yönündeki görüşleri savundu. “Türk yetkililerin Almanya’ya gelerek Parlamenter sistemin sona erdirilmesi, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğünün sonlandırılmasına destek aramaları, Alman vatandaşları Türkiye’de basın özgürlüğünü kullanmak isterken tutuklanırken olamaz” diyen Lindner, “Türkiye ile ilişkileri yeniden değerlendirilmesi” gerektiğini söyledi.

TÜRK BÜYÜKELÇİ ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRILDI

Alman Hükümeti’nin ülkeye kimin gelip gelemeyeceğine karar verebileceğini belirten Lindner, sert bir karar olmakla birlikte bunun içinde bulunulan duruma uygun bir karar olacağını öne sürdü. Lindner, AB değerlerini savunmayan bir Türkiye’nin birlik içerisinde yer alamayacağını da söyledi.

MERKEL: KARAR ORANTISIZ

Deniz Yücel’in tutuklanması ile ilgili olarak Başbakan Angela Merkel’den de bir açıklama geldi.
Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre, Yücel’in tutuklanması haberinin “acı ve hayal kırıklığına” yol açtığını kaydeden Merkel, Deniz Yücel’in gönüllü olarak ifade vermeye gittiğine işaret ederek alınan kararın sert ve orantısız olduğunu vurguladı.
Merkel açıklamasında “Alman hükümetinin Türk adaletinden Yücel’e muamalesinde her demokratik toplum için yüksek değer taşıyan basın özgürlüğü ilkesini dikkate almasını beklediğini” vurguladı. Merkel, “Deniz Yücel’e adil ve hukuk devletine uygun bir muamele için güçlü bir şekilde çaba göstermeye devam edeceğiz. Yücel’in yakında özgürlüğüne geri kavuşmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın