Ankara’dan Hollanda’ya PKK mitingi tepkisi

Terör örgütü PKK yandaşları, Hollanda'nın verdiği izinle Lahey kentinde terörist başı Abdullah Öcalan'ın posterleri ve örgütü simgeleyen bez parçaları ile yürüyüş yapmıştı.
Hollanda’nın, terör örgütü PKK mitingine izin vermesine Ankara set tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı “​Topraklarında yaşayan Türk toplumunun Türk yetkililerle bir araya gelmesini engelleyerek, ifade ve toplanma özgürlüğünü gasbeden Hollanda’nın, terör örgütünün, ülkemizde yapılacak referandumla ilgili sloganların da atıldığı gösterisine izin vermesi kabul edilemez” açıklaması yaptı. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Hollanda’nın terör örgütü PKK’nın, “nevruz kutlaması” adı altında düzenlenen etkinliğine izin vermesi hakkında, “​Topraklarında yaşayan Türk toplumunun Türk yetkililerle bir araya gelmesini engelleyerek, diplomatik ve konsolosluk ilişkilerini düzenleyen sözleşmeleri ihlal eden, ifade ve toplanma özgürlüğünü gasbeden Hollanda’nın, terör örgütünün, ülkemizde yapılacak referandumla ilgili sloganların da atıldığı gösterisine izin vermesi kabul edilemez.” değerlendirmesinde bulunuldu.

HASMANE TUTUMDA ISRAR EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Hollanda’da “nevruz kutlaması” adı altında PKK terör örgütünün sembolleri ve terörist başının resimleriyle gösteri yapılmasına Hollanda makamlarının müsamaha göstermesinin, Hollanda’nın son dönemde Türkiye’ye yönelik izlediği taraflı ve hasmane tutumu ısrarla sürdürdüğünü ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

“​Topraklarında yaşayan Türk toplumunun Türk yetkililerle bir araya gelmesini engelleyerek, diplomatik ve konsolosluk ilişkilerini düzenleyen sözleşmeleri ihlal eden, ifade ve toplanma özgürlüğünü gasbeden Hollanda’nın, terör örgütünün, ülkemizde yapılacak referandumla ilgili sloganların da atıldığı gösterisine izin vermesi kabul edilemez. Bu yaklaşım, ülkemize yönelik çifte standartlı uygulamaların yeni bir örneği olmasının yanı sıra, anılan ülkenin evrensel değerleri çarpıtan uygulamaları açısından da ibret vericidir.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.