Aralık Ayında Kira Artışı Hız Kesti, Bazı Bölgelerde Düşüşler Var

Beautiful happy young couple standing together outside in front of their new home.

Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, gündemden düşmeyen kira fiyatlarına yönelik son durumu aktardı.

Endeksa verilerine göre, Aralık 2023 itibarıyla Türkiye’de ortalama konut kira fiyatı 14 bin 472 TL, ortalama konut metrekare kira fiyatı ise 128 TL oldu. Aralık 2023, konut kiralarındaki hızlı fiyat yükselişinin yerini daha sakin piyasa koşullarına bıraktığı bir ay oldu.
İstanbul’da Ortalama Kira 17 bin 594 TL

Aralık 2023’e dair Endeksa.com değerlendirmesine göre Türkiye’de kiralık birim değeri en yüksek il İstanbul. Aralık ayında, İstanbul’da ortalama konut kira fiyatı 17 bin 594 TL ve birim metrekare kira fiyatı 176 TL olarak gerçekleşti. Endeksa verileri mega kentte kiralık konut fiyatlarının son bir yılda %78 oranında arttığını gösteriyor.
Öte yandan mega kentin kozmopolit yapısı kira piyasasında da kendini gösteriyor. Sektörel dalgalanmaların ve kira fiyat artışlarının pek çok bölgesinde net bir şekilde hissedildiği İstanbul’da, bazı ilçelerde değer azalışı yaşandı. Örneğin, aralık ayında Şile’de birim metrekare kira fiyatları%3 düştü ve 165 TL seviyesine indi. Benzer şekilde, Başakşehir’de ve Küçükçekmece’de de %2’lik azalış yaşandı ve birim metrekare kira fiyatı 181 TL ve 168 TL olarak kaydedildi. Kentin daha merkezi ilçelerinden Beşiktaş’ta metrekare başına kira fiyatı 331 TL ile %6, 267 TL olan Beyoğlu ve 382 TL olan Sarıyer’de ise %5 oranında yükseliş yaşandı.
2023’te Pek Çok İlde %100’ün Üzerinde Değer Artışı Yaşandı
Aralık ayı verilerine göre Türkiye’nin kiralık konutlar özelinde en değerli ikinci ili ortalama 16 bin 399 TL ile Muğla oldu. Temmuz ayından bu yana süreklilik arz eden ve toplamda %13’e varan bir azalış yaşanmasına rağmen kent, listenin üst sıralarındaki yerini koruyor. Son altı ayda birim metrekare kira fiyatının 186 TL’den 164 TL’ye gerilediği Muğla’da düşüşün temel nedeni olarak yaz sezonunun sona ermesi gösteriliyor. Turizme bağlı konut talebi azaldıkça bu eğilim kira değerlerine de yansıyor.
Ege’nin bir diğer önemli kenti İzmir 2023 yılını kira fiyatı açısından %119’luk bir artış ile yılı kapadı. Aralık ayı bazında %4 artış kaydedildi. Kentte güncel ortalama konut kira fiyatı 15 bin 926 TL ve birim metrekare kira fiyatı ise 145 TL. Öte yandan, Bergama İzmir’in aralık ayı kira artış şampiyonu oldu. %6’lık yükselişin kaydedildiği ilçede kiralık konut metrekare fiyatı 100 TL ve ortalama kiralık konut fiyatı da 12 bin 200 TL seviyesinde.
Akdeniz Bölgesinin gayrimenkul piyasası açısından en canlı kentlerinden Antalya’da da kış mevsimiyle gelen durağanlık etkisini gösterdi. Kentte değer değişimi sabit kaldı ve ortalama kiralık konut metrekare fiyatı 145 TL ve kiralık konut fiyatı da 15 bin 38 TL olarak belirlendi. Antalya’nın belirgin bir azalış yaşayan tek ilçesi ise %5’lik oran ile Gazipaşa oldu.
Ankara aralık ayını metrekare başına kira fiyatında 118 TL ve ortalama kira fiyatında ise 14 bin 188 TL ortalama ile kapattı. Yıllık perspektiften yapılan değerlendirmeler kentin 2023 boyunca inişli çıkışlı bir grafik çizdiğini gösteriyor. Örneğin, şubat ayında Ankara’da %21’lik bir kiralık konut değer artışı görülmüş ve metrekare fiyatı 52 TL’den 63 TL’ye çıkmıştı. Başkentte kasım ayında %2 oranında bir azalış yaşanırken aralık ayında %4’lük bir yükseliş yaşandı.
Artış Yavaşladı Ancak Devam Ediyor
Endeksa verileri Türkiye’nin pek çok kentinde kiralık konut değerlerinin artmaya devam ettiğini ancak bu artışın hız kesmeye başladığını gösteriyor.
Buna göre, Bursa’da aralık ayında %2’lik bir konut değer değişimi yaşandı ve yıllık kira değer artışı %125 olarak tespit edildi. Bursa’da şu anda konut metrekare fiyatı 111 TL ve ortalama kira fiyatı 13 bin 309 TL. Öğrenci kenti Eskişehir de 2023 yılını yüksek değerlenme ile kapatan illerden oldu. Eskişehir’de 2023 yılında kiralar %152 arttı. Aralık ayında ise değer değişimi %3 seviyesinde gerçekleşti. Eskişehir’de şu anda ortalama konut kira fiyatı 10 bin 162 TL ve metrekare başına kira ortalaması ise 103 TL.
Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kentlerinden Trabzon da önemli oranda kira değer artışı kaydedilen illerden biri oldu. Kentte son bir yıl içinde %146 seviyesinde bir artış kaydedildi. Aralık 2023 itibarıyla Trabzon’da ortalama konut kira fiyatı 11 bin 46 TL, kiralık konut birim metrekare fiyatı ise 78 TL civarında. Trabzon’da metrekare fiyatları eylül ayında 85 TL’ye kadar yükselmişti.
“Kiralık Konutta Daha Pozitif ve İstikrarlı Bir Dönem Olası”
Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt kiralık konut piyasasının güncel durumu hakkında yaptığı değerlendirmede, kira fiyatlarında uzun süredir yaşanmakta olan yüksek oranlı değer tırmanışının yavaşladığına ve hatta bazı bölgelerde durduğunu dikkat çekti. Öğüt sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aralık ayı itibarıyla pek çok bölgede kira fiyatlarındaki artışta bir sakinleşme gözlemliyoruz. Veriler ışığında bu yeni eğilimin istikrar kazanacağını ve hem arz hem de talep açısından piyasanın daha sağlıklı bir sürece evrileceğini öngörmek olası. Yine de söz konusu trendin kira fiyatlarına daha somut bir biçimde yansıması zaman alacaktır ve piyasanın pek çok etkenin kümülatif bir sonucu olarak gerçekleştiğini göz ardı etmemek gerekir. Bununla birlikte kentsel dönüşüm kapsamında verilen kira desteklerinin güncellendiğini görüyoruz. Yenilenen düzenlemeye göre, İstanbul’da kira destekleri 5 bin 500 TL, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir’de 4 bin 500 TL, diğer büyükşehirlerde 3 bin 750 TL ve diğer şehirlerde ise 3 bin TL’ye yükseltildi. Bu destek artışı da kiralık konut piyasasında yeni bir hareketlilik ve görece bir güven artışı dalgası yaratabilir. Fiyatlarda keskin bir değişikliğe sebep olabilecek bir hamle değil ancak hem kiracılar hem de ev sahipleri açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmesi mümkün.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıÇin konut fiyatlarında dokuz yılın en sert düşüşü
    Sonraki yazıGençlere Özel Genç Odası Önerileri: Divanev ile Tarzını Keşfet!