Artık herkes o evlerde kalabilecek

İstanbul'un Fatih semtinde özellikle Nişanca’da bulunan ve uzun süredir boş olması sebebiyle harabeye dönüşmek üzere olan tarihi evlerin kurtarılması için harekete geçildi. Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, Fatih Belediyesi tarafından başlatılacak olan uygulama ile söz konusu eski evler konut dokusu değiştirilmeden pansiyonlara dönüştürülecek.

Eminönü bölgesinde konaklama tesislerinin yapılabilmesinin önünü açan düzenleme kapsamında tarihi hanlar aslına uygun olarak restore edilecek.  Ana arterler üzerinde yer alan tescilli eser dışındaki mevcut yapılar ise tarihi eserlere uyumlu olmak koşulu ile imar planındaki kat yüksekliğine geri dönecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde kabul edilen düzenleme Koruma Kurulu’nun onayından geçtikten sonra, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın onayı için tekrar İBB Meclisi'ne gelecek. Daha sonra itirazlar için 30 günlük askı süreci başlayacak.

Söz konusu düzenleme ile başlatılacak ev pansiyonculuğu uygulaması tüm Fatih ilçesi için değil sadece eski Eminönü Belediyesi kapsamındaki bölgelerde uygulanabilecek olup Fener ve Samatya’da da ticaret birimleri ve konutlar bulunabilecek.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.