Artık Müteahhitlere eksper seçme hakkı tanınacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, düşük bedelli konutları ‘250 bin dolarmış gibi gösterip’ hileli bir olarak vatandaşlık verilmesini engellemek için 20 Eylül 2021’de ‘otomatik Eksper atanması’ düzenlemesini uygulamaya başlamıştı.

Yeni düzenleme ile müteahhitlerin satış için gerekli değerleme raporunu hazırlayacak firmaları seçemeyeceği, sistemin atama yapacağı ,fade edildi. Konut üreticileri, ekspertiz değerlerinin konut bedelinin yüzde 30-40 altında olduğunu ve vatandaşlık için gerekli 250 bin doları ulaşamayan alıcıların alımlardan vazgeçtiğini dile getirdi. Sektör temsilcilerinin girişimi sonrasında bakanlık sorunu çözecek yeni bir düzenleme kararı aldı.

Bakanlık yetkilisinin verdiği bilgiye göre, otomatik atama ile firmalara geçmişte de olduğu gibi değerleme şirketi seçme şansı tanınacak. Yeni sistem için yazılım düzenlemelerinin devam ettiğini söyleyen yetkili birkaç gün içinde devreye girmesini hedeflediklerini dile getirdi. Hileli satışları engelleyecek denetimlerin süreceğini belirten yetkili, “Konutu satan firma sistemimiz üzerinden değerleme şirketi seçeceği için kontrolü kolay olacak. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gerekli denetimleri yapacak. Bir usulsüzlüğün tespiti halinde değerleme şirketine kapatılmaya kadar giden ağır cezalar verilecek. İşlem hileli ise vatandaşlık hakkı da iptal edilecek” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıdna değerleme yöntemindeki değişiklik sebebiyle GİGDER üyelerinin 15 günde 478 milyon TL kayıp yaşandığını firma başına kaybın 18 milyon liradan fazla olduğunu dile getirmişti. GİGDER Başkanı Faruk Akbal, şunları söylemişti: “GİGDER üyeleri yabancıya satışın yüzde 25’ini yapıyor. Bu göz önüne alındığında 478 milyon TL’lik kaybın tüm sektöre yansımasının 1.8 milyar TL’yi bulduğunu görüyoruz.”

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıİstanbul’da kiralık ev dolandırıcılığına dikkat!
    Sonraki yazı1915 Çanakkale Köprüsü’ne büyük ödül!