AVM’de Kira Kavgası Yargı Yolunda

Alışveriş merkezleri ile kiracıları arasında yıllardır yaşanan anlaşmazlık kızışıyor. Artan terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından günlük hayatın sekteye uğraması alışveriş oranlarına yansıdı. Bu yıl başından beri ani dalgalanmalar yaşanan alışveriş eğilimi, son olarak temmuz ayında kendini gösterdi. 

Karar gazetesinin haberine göre, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi'nin Temmuz 2016 sonuçlarına göre, AVM'lerin ciroları, 15 Temmuz darbe girişiminin de etkisiyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 azalarak 189 puana düştü. AVM'lerde metrekare başına düşen cirolar da temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 azaldı. 

İLK KUR İLE BAŞLAMIŞTI

2014 yılından bu yana AVM'ler ile kiracıları arasındaki anlaşmazlığa, döviz kurundaki dalgalanmalar da neden oldu. 2013 yılından başında 1.80'ler civarında seyreden doların 2015'in ortasında 3 TL'ye kadar yükselmesi, AVM kiracılarını sıkıntıya soktu. Kurdaki bu dalgalanmayla artan maliyete karşılık daralan talep perakendecileri krize sürükledi. Terör olaylarıyla birlikte gelen turist sayısındaki azalma da alışveriş trafiğini sekteye uğrattı. 

CADDE BOŞALIYOR

Perakende sektörü temsilcileri, AVM'lerden kuru sabitlemelerini, kira indirimi ya da ciro üzerinden kira ödenmesi talebinde bulundu. Uzun bir süredir kiraların yüksekliğiyle ciro oranlarında dengesizlik nedeniyle sıkıntı çeken markalar, AVM'lerden kira indirimi bekledi. Bazı markalar, kira indiriminde anlaşmazlık yaşanması nedeniyle konuyu yargı yoluna taşıdı.

Boşalmakta olan İstiklal Caddesi'nde kalan markalar ise kiraların sabiltlenmesi talebinde bulundu. Dünyanın en seçkin caddeleri arasında gösterilen Bağdat Caddesi'nde ise son bir senede dünyaca ünlü mağazalar şubelerini birbiri ardına kapatmaya başladı. Michael Kors. Gap, Benetton. Zara. Bershka, Topslıop, Teknosa, Divarcse, Burger King vb. Bağdat Caddesi'nde son bir yılda kapatılan mağazalardan birkaçı. 

KARLILIK DÜŞÜŞTE

Temmuz ayındaki düşüşü normal karşılayan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sami Kariyo, karlılığın düşmesinden kaynaklı sorunlar yaşandığını ve bu noktada maliyetleri düşürecek tedbirin kiralardaki indirim olabileceğini söyledi. Kariyo, şöyle dedi:

"AVM'ler ve markalar, büyümede birbirlerine destek oldular, şimdi birinin kaybedip diğerinin kazandığı oyun iyi bir oyun olamaz. Birbirimize yardım etmek boynumuzun borcudur. Bu markaların AVM'lerle olan diyaloglarının süreç içinde ne şekilde gelişeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz"

AVM cirolarında ki düşüşün önümüzdeki süreçte yükselişe geçeceğini düşünen Kariyo, "Tahminimce özellikle bayram ve okul dönüşü döneminde duracak ve satışlarda yukarıya doğru bir ivme yakalanacaktır. Son çeyrekte ğinde rakamların daha iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan artan kiralara serbest piyasa ekonomisi nedeniyle müdahale edemediklerini söyleyerek mal sahiplerine sabit kira istemeleri konusunda çağrıda bulundu. Demircan şöyle konuştu:

"Kira fiyatları tamamen arz-talep dengesinden kaynaklanıyor. Sırf burada bir dükkân sahibi olmak için geliyorlar ama yüksek kiralara dayanamayıp gitmek zorunda kalıyorlar. Bizim de belediye olarak bu duruma el atma gibi bir durumumuz olamaz. Bu noktada perakendeciyi desteklemek hepimizin görevi. Şu anda boşalan yerlere de markasını taşımak isteyen çok fazla şirket var. Ancak benim isteğim kendi kültürümüzü Beyoğlu markasını ön plana çıkarmak."

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.