Bahçeşehir ve Esenyurt’ta metronun adı bile yetti

Bir çok konut projesine ev sahipliği yapan Bahçeşehir ve Esenyurt'ta metro heyecanı yaşanıyor. Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattına bağlanacak olan Bahçeşehir – Ispartakule hattı planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. İstanbul'un ulaşım bakımından sıkıntı yaşanan bu iki bölgesinde metroyla beraber konut fiyatlarının artacağı öngörülüyor.

Yatırımcıların ilgi odağı olacak

Yerli yatırımcının Bahçeşehir ve Esenyurt'a ilgisi artmış durumda. Bahçeşehir'de ortalama metrekare fiyatı geçtiğimiz 2015 Kasım ayı itibariyle 3 bin 679 TL ortalamasında. Bölgede iki sene önce kasım ayında ortalama fiyat 2 bin 326 TL idi. Ispartakule'de ise 2013 yılının aynı döneminde 2 bin 500 TL olan metrekare ortalaması 3 bin 392 TL'ye ulaşmış durumda. İstanbul ortalamasına göre şimdilik fiyatların biraz düşük kaldığı Esenyurt'ta ortalama fiyat iki senede bin 217 TL'den bin 792 TL'ye yükselmiş durumda. Metro hattının son durağı olması planlanan Esenkent mahallesinde ise iki sene önce bin 852 TL olan ortalama fiyat 2 bin 782 TL'ye ulaştı.

Mahmutbey Esenyurt arası 40 dakika olacak

2019 yılında tamamlanması planlanan metro hattı toplam 2 milyar 211 milyon 600 bin TL yatırımla hayata geçiriliyor. 16,4 kilometre olarak planlanan Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro hattı 9 istasyondan oluşuyor. Avrupa Yakası’nda faaliyette olan ve yapılması planlanan metro hatlarını birbirine bağlayacak olan metro hattı Mahmutbey istasyonundan başlayarak doğu-batı istikametinde devam ediyor ve TEM otoyolunun kuzeyinde Esenkent Mahallesi’nde son buluyor. Metronun ilk istasyonu olan Mahmutbey istasyonu Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyat ve Kabataş – Mahmutbey raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu sağlıyor. Metro hattı tamamlandığında Mahmutbey Esenyurt arası yolculuk süresi 40 dakikaya inecek.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.