Bakan Soylu’dan kentsel dönüşüm çağrısı!

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan kentsel dönüşüm çağrısı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ana kadar 80 ilin afet risk azaltma planlarının tamamlandığını dile getirdi.

oylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 21. yüzyılın başından itibaren Türkiye adına ortaya koyduğu değişim ve dönüşümün, gerçekleştirdiği devrimlerin, AFAD’ın kendi çalışma biçimine de net bir şekilde sirayet ettiğini belirtti.

Son iki senede meydana afetlerin, belki de bazı ülkelerin bir asırlık sürede karşı karşıya kalabileceği afet sayısını barındırdığını söyleyen Soylu, “Tüm arkadaşlarımız, kendine ait yükümlülüğü ve sorumluluğu hissedip, plan çerçevesinde hemen arkadaşlarıyla beraber gerek arama kurtarmada gerek daha sonraki çalışmalarda ciddi bir katkı ortaya koymuşlardır.” dedi.

Afetler konusunda oluşan hassasiyetlere işaret eden Soylu, geçmişte her afette, karşı karşıya kalınan her zorlukta vatandaşların, “Nerede bu devlet?” diye isyan ettiğini, ayrıca vatandaşların devletin geç gelmesinden, afete zamanında müdahale edememesinden kaynaklanan itirazlarını, kırgınlarını, küskünlüklerini, yalnızlıklarını dile getirdiğini aktardı. Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir devrim, bir dönüşüm, bir değişimle birlikte artık ‘Nerede bu devlet?’ sözcüğü, milletimiz tarafından artık terennüm edilmemektedir. Her şeyden ve herkesten önce devlet, bütün kurumlarıyla ve bütün kapasitesiyle orada bulunmaktadır. Cumhurbaşkanından mahalle muhtarına kadar herkes el birliğiyle büyük bir mücadeleyi ortaya koymaktadır. Bu, milletimizin zor dönemlerdeki birlikteliğinin resmedilmiş halidir. Gelecek nesillerimize de bırakabileceğimiz güzel bir birlik fotoğrafıdır.”

Bu “birliktelik fotoğrafı”nı sosyal medyada dedikodu, yalan, dezenformasyonlarla bozmak isteyenlerin de bulunduğuna değinen Soylu, “İlk insandan bugüne kadar hiçbir gerçeğin üzeri örtülmez. Biz iyi yapmakla mükellefiz, biz işimizi yapmakla mükellefiz. Gerçeğin sahibi, doğrunun sahibi Allah’tır, hiç endişe etmeyin. Kim ne yalan söylerse söylesin, kim ne dezenformasyon yaparsa yapsın, kim bulanık suda balık avlamaya çalışırsa çalışsın bilmenizi istiyorum ki sonuç alamaz.” ifadelerine yer verdi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarında kolaylık sağlayan uzlaşmacı olunması çağrısında bulunan Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“İmzalar, onaylar makamlarda beklemesin. Türkiye’nin her yanındaki faylarda bir hareketlilik olduğu, artık bir sır değildir. Dolayısıyla, kentsel dönüşüm başvurularında, izinlerde, kurumlarımızın daha yapıcı, sorun çözücü ve sonuç odaklı davranmalarını bekliyoruz. Aynı beklentiyi, vatandaşlarımız için de ifade etmek isterim. Kentsel dönüşüm, ‘acaba buradan başka bir şey elde edebilir miyim’ değil, kendini sağlama alma vesilesidir. İşe bu açıdan bakmak ve yapıcı olmak lazım. Bugün binalarımızı sağlamlaştırmak için harcayacağımız bir birim, deprem sonrası harcanacak 7 birime eşittir ve buna can kayıpları dahil değildir. Bunun acısını, bu kaybın büyüklüğünü tarif etmek de zaten mümkün değildir. Bu itibarla, hem kurumlarımızın, hem vatandaşlarımızın bu konuda gayretlerini ve hassasiyetlerini rica ediyorum.”

Konuşmalar öncesinde, AFAD’ın 2019’daki Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı sonrasında meydana gelen olaylar ve bu olaylara karşı verilen mücadelelere yönelik bir video gösterimi yapıldı. Toplantıda ayrıca, “depremin ilk saati” başlıklı bilgilendirme videosu izlendi. Eğitim toplantısında, AFAD Başkanı Yunus Sezer de kurumun çalışmalarına yönelik bilgiler verdi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıSan Francisco’da evsizler için sunulan konut projesi inşa edilecek mi?
    Sonraki yazıTürk müteahhitler yıllık hedefi 10 ayda gerçekleştirdi!