Bakanlık Kentsel Dönüşümde Devreye Giriyor

Kentsel dönüşümde yeni bir sürece giriliyor Kentsel dönüşümün pilot projesi Fikirtepe'deki sorunlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığını harekete geçirerek yeni bir adım atmaya yöneltti.

Bakanlıkta Grup Kuruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe'deki sorunların çözümü için harekete geçtiklerini belirterek, "Toplam 18 milyar $ yatırım değerine sahip, tamamlandığında 160 bin kişinin yaşayacağı Fikirtepe için bakanlıkta grup kuruldu" dedi. 

Dumlupınar, Eğitim, Fikirtepe ve Merdivenköy mahallelerinde toplam 61 adada devam eden kentsel dönüşümde anlaşmaları
gerçekleştiren firmalar teslime gün sayarken, bazı firmaların ikna süreçleri de devam ediyor. Ancak diğer yandan tıkanıklıklar da yaşanıyor. Süregelen sorunları önlemek için çalışmalarına devam eden Fikirtepe Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile gerçekleştirdiği toplantıyla bölgedeki süre
cin çözüleceğine dair sözler aldı.

Toplantının en önemli sonuçlanndan biri de; şuan yüzde 40 olan ve yılsonuna kadar yüzde 70 Haklarını 80 çıkması beklenen anlaşmalarda gerekli uzlaşmaların sağlanamaması durumunda devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığının gireceği notu oldu. Bölgedeki şantiyeleri gezen Bakan Özhaseki, bölgenin iki yıl içerisinde tamamlanmak zorunda olduğunu, bakanlığın bu konuda kesin kararlı hareket edeceğinin altını çizdi.  Bakan Özhaseki, 'Vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlıca ilerleyeceğiz" dedi. 

Kimse Mağdur Olmayacak

BAKAN Özhaseki, "Fikirtepe'yi çözmek için bir grup kurduk. Eğer bir adada 3'te 2 çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmeli. Buna ulaşamayan ya da mali sıkıntı çekenler isterlerse haklarını devralacağız" dedi. 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.