Baymak’ın atık ısı değerlendirme projesine destek


Baymak, üretimde de temiz enerjinin öncülüğünü yapıyor. Baymak’ın atık ısı değerlendirme projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan “Temiz ve Verimli Enerji Mali Destek Programı (İşletmeler)” kapsamında yüzde 50 hibe desteği almaya hak kazandı.

Projeyle, Baymak Makina AŞ. üretim tesislerindeki emaye hattında emayelenmiş tankları 850C’de pişiren kutu fırında yapılacak iyileştirmeler sonucunda fırının daha verimli çalışması sağlandı, bacadan atılan yüksek sıcaklıktaki atık gaz geri kazanılarak emaye yıkama banyolarının ısıtılmasında kullanıldı.

Projeyle, emaye pişirme fırını yakma sistemi değiştirildi, fırın izolasyonunun revizyonu yapılarak geri kazanılan atık ısı ile emaye banyo suyu ısıtılmaya başlandı. Böylece hedeflenen 100.243,5 m3 doğalgaz tasarrufunun ilk adımı atıldı. Proje kapsamında 65 çalışana proses hakkında bilgilendirme yapıldı, şirkette enerji verimliliği farkındalığı artırıldı.
 

“17 tonluk CO2 emisyonu önlendi”

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak, yapılan iyileştirmelerle yaklaşık 17 tonluk karbondioksit emisyonunun engellenmiş olacağını, böylece hava kalitesinin iyileşmesine 52 ağacın vereceği katkının sağlanmış olduğunu söyledi. Projenin kendisini 4 yıla yakın bir sürede amorti edeceğini vurgulayan Çolak, “12 ayda gerçekleştireceğimiz projeyle, mevcut fırında tüketim ve kayıpları ortadan kaldırdık, kutu fırın verimli çalıştığı için pişirilen ürünlerin kalitesi arttı, böylece daha kaliteli termosifon ve boyler üretimi gerçekleştirmeye başladık” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıYıldız Residence ısı yalıtım uygulamasıyla öne çıkacak
  Sonraki yazıSıfır daire alırken nelere dikkat edilmeli
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın