Bina yalıtımında “mucize” ürün Türkiye’de


Yalıtım işinde 30 yıllık tecrübesi ve uzmanlığı ile Türkiye’de inşaat sektörü devlerinin çözüm ortağı haline gelen Canpa, tedariğini yaptığı “mucize membran”la bu alanda yeni bir çığır açıyor.

Canpa Teknik Uygulama Yöneticisi Lezgin Günaydın’ın verdiği bilgiye göre, Canpa’nın distribütörlüğünü yaptığı ve yalıtım uygulamalarında kullandığı Flexobit membran, kendi kendini onarma (self healing) özelliğine sahip bulunuyor. Yüzde 1000 esneme kabiliyeti olan ve kopmayan yapıdaki bu malzeme, delinme durumunda ise kendi kendini tamir edebiliyor. Flexobit membran, en fazla zorlanılan detaylarda; süzgeç bağlantıları, havalandırma çıkışları, tesisat boru etrafları, köşe dönüşleri yada temellere oturtulan kazık başları ve perde yalıtımlarında 3 boyutlu işlenebiliyor. Ürün belli bir ısıyla sıvı forma geçiyor ve ustalar el yordamı ya da mala yardımıyla istenilen yalıtım alanını mükemmel bir şekilde 3 boyutlu işleme yaparak yalıtabiliyor. Tüm bu özellikleri dolayısıyla Flexobit, su yalıtımında “mucize membran” olarak adlandırılıyor.
 

Bina temeli hesapların ötesinde oturma yapsa da Flexobit yalıtıcı özelliğini koruyor

Lezgin Günaydın, binalarda su yalıtımının önemi ve Flexobit’in sağladığı yararları şöyle anlattı:

“Yalıtımda yüzde 20 ürün kalitesi, yüzde 20 işçilik, geriye kalan yüzde 60 ise yüzey hazırlığı ve yalıtımı korumaktır. Yani pürüzsüz bir yüzey hazırlığı yapmak ve yalıtım yapıldıktan sonra yüzeyde yürünmemesi ya da sert sivri bir cismin yüzeyle temas etmesini engelleyerek, yalıtımı korumak gerekir. Ama Flexobit’in burada bir artısı daha var. Ürün kendini tamir edebiliyor. Bu yüzden mucize membran diyoruz. Yalıtımı riske sokabilecek bir durumda binanın zaman içinde oturması. Flexobit, içinde taşıyıcı olmadığı için yüzde 1.000 esneme özelliği var ve bu da Flexobit’in binadan kopmamasını sağlıyor. Geleneksel bir yalıtım uygulamasında bina hareket ettiği zaman, membranın içindeki keçe dediğimiz sert malzeme kopar. Ama Flexobit’te böyle bir malzeme yok, bu nedenle de bina çalıştığında kopma söz konusu olmuyor.”
 

Dünyanın en uzun binası Burj Khalifa Flexobit’le yalıtıldı

Flexobit membran malzemesinin dünyada oldukça yaygın bir kullanım alanı olduğunu belirten Günaydın, özellikle deniz bölgelerinde yapılan yalıtım uygulamalarında bu ürünün tercih edildiğini belirtti. Günaydın, en fazla yalıtıma ihtiyaç duyulan Dubai’deki deniz üzerine kurulan binaların yalıtımının Flexobit ile yapıldığını, dünyanın en uzun binası Burj Khalifa ile Atlantis Otel’in de bunların arasında yer aldığını söyledi.

Günaydın, bu tür binalarda çok ciddi bir su basıncı bulunduğunu ve dayanıklı, esnek, binanın yapısı ile çalışacak, darbelerde kopmayacak, delinmeyecek ve delinirse kendini tamir edecek bir ürüne ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyacı da Flexobit membran ürününün en üstü düzeyde karşıladığını kaydetti.

Türkiye’de ise Erzincan Hava Limanı, Esenboğa Havalimanı, Atakule, Milli Botanik Parkı Karşılama Merkezi, Rönesans Holding Merkez Binası ve Bodrum Oteli, Canpa’nın Flexobit önemli ürününü kullandığı projeler arasında yer alıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıDemirtaş’tan gündemle ilgili açıklamalar
  Sonraki yazıPiyalepaşa İstanbul, Cityscape Global 2015’te
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın