Binalara elektrik vaadiyle dolandırıcılık

Bursa’da Yıldırım Belediye Meclisi'nin temmuz ayı toplantısına Türkiye'nin kanayan yarası kaçak binalar ve dolandırıcılık konusu damga vurdu. MHP grubu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin adını kullanılarak vatandaşların dolandırıldığını açıkladı. MHP adına görüş bildiren İhsan Bilgili, "2 yıldır basında yayınlanan 'kaçak binaya abone' haberleri, bazı kanı bozukların, Bursa'ya gelen Anadolu'nun saf vatandaşlarını dolandırmasının maalesef önünü açmaktadır. Hızla artan iç göçle birlikte artan kaçak yapılaşma devam etmektedir. Kentsel dönüşüm şartını kabul edenlerin kaçak yapısına elektrik, su, doğalgaz bağlamasının önünü açan kanun meclisten geçti. Hesapta bu kangrenin önüne geçilmesi sağlanacağı düşünülmüştü. Ancak 2014 yerel seçimleri, 2014 Cumhurbaşkanlığı ve 2015 yılında yapılan 2 genel seçimlerde 3 kişilik organize bir çete tarafından başta Yıldırım olmak üzere Bursa'nın diğer ilçelerinde kaçak binaya su aboneliği alınacağı iddiası ile 200 vatandaş dolandırıldı" dedi.

250 lira ile 10 bin lira alıyorlar

Bilgili, "Kaçak olarak yapılan binalar için hayati öneme sahip olan su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini vatandaşlar alabilmek için farklı yollara başvuruyor. Su almak isteyen vatandaşlara giden dolandırıcılar, 'BUSKİ personeli kaçak binaya su aboneliği alıyor. Ben kefilim' diyor. Vatandaştan bin 250 lira ile 10 bin lira alıyorlar. Daha sonra Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin yeğeni veya BUSKİ elamanı olarak vatandaşlara kendilerini tanıtan kişiler halkı dolandırıyorr. Para topladığı yerlere kaçak olarak su bağlayıp, ellerine nerden geldiği belli olmayan sahte evrak tutuşturan dolandırıcılar ortadan kayboluyor" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazı5 yılın getiri şampiyonu konut !
  Sonraki yazıOrdu’nun AVM projesi 29 Temmuz’da ihale ediliyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın