Boğaz’daki yalılara rekor fiyat!

İstanbul Boğazı'ndaki yalılar paha biçilemez manzarasının yanı sıra dudak uçuklatan fiyatları ile gündem yaratmaya devam ediyor. Satıştaki Boğaz'ın incilerinin arasına son olarak Beşiktaş'taki 140 milyon euroluk (yaklaşık 450 milyon lira) bir yalı eklendi. Şimdiye kadar Boğaz'daki satılık yalılar arasında telaffuz edilen en yüksek fiyata sahip olan yalı, merak konusu oldu. Yalı bir emlak firmasınca satışa çıkarıldı, ancak ilanlarda sahibi ve yalının adı gizli tutuldu. İsminin açıklanmasını istemeyen yalı sahibi, talip olanlara da halen içinde yaşadığı saray yavrusunu gezdirmek için gizlilik sözleşmesi imzalatıyor. Yurt dışından birkaç milyarderin sorduğu ismi saklı yalı, ilana göre Arnavutköy Mahallesi'nde konumlanıyor. 3 bin metrekare arazi üzerinde yer alan yalının, 3 bin 600 metrekare kullanım alanı buluyor. 19 oda, 2 salon ve 8 banyodan oluşuyor. Boğaz sahili üzerindeki tarihi yalılardan en pahalı el değiştirme Mart'ta yaşanmıştı. Sarıyer Yeniköy'deki Erbilginler Yalısı, 100 milyon euroya Katarlı işadamı Abdulhadi Mana A SH Al- Hajri'ye satılmıştı. 140 milyon euroluk ismi saklı yalının satışı gerçekleştiğinde, Erbilginler Yalısı'nın elindeki en pahalı unvanını alacak.

En ucuzu 10 milyon Dolar

İstanbul Boğazı'nda şu an satılık toplam 14 yalı bulunuyor. 4'ü Avrupa Yakası'nda, 10 tanesi Anadolu Yakası'nda konumlanıyor. Anadolu Yakası'ndaki yalıların fiyatları 10 milyon dolar ile 200 milyon dolar arasında değişiyor. Avrupa Yakası'nda fiyatlar ise 20 milyon dolar ile 140 milyon euro arasında farklılık gösteriyor.

Duvarları altın

Erbilginler Yalısı: 1880'de yapıldı. 5 bin 800 metrekarelik arazide 1 yalı, 2 köşk bulunuyor. 4 katlı yalının 64 odası mevcut. Yalının duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 60 metre rıhtıma sahip yalının, 2 bin 808 metrekare bahçe içinde, 3 bin 630 metrekare kullanım alanı bulunuyor.

21 ODALI 8 BANYOLU
Bina metrekare: 3 bin 600
Arazi metrekare: 3 bin
Oda sayısı: 19
Salon sayısı: 2
Banyo sayısı: 8
Balkon: Var
Kat sayısı: 2
Binanın yaşı: 40
Yapı tipi: Ahşap

PATRONLAR VAZGEÇMiYOR
Suzan Sabancı Dinçer:
Gayrimenkulleri arasında Yeniköy'deki Tahsin Bey ve A.Afif Paşa yalıları bulunuyor.

Şarık Tara:
Yeniköy Yol Yalısı'nın sahibi.

Ali Ağaoğlu:
Vaniköy'deki yalısında oturuyor.

Ali Kibar:
Kuzguncuk'taki Madam Ağavni Muratyan Yalısı ile Rumelihisarı'ndaki Ferhan Baras Yalısı'nın sahibi.

Erdoğan Demirören:
Marki Ahmet Necip Bey Yalısı'nda oturuyor.

Halis Komili:
Kıbrıslı Yalısı, eşi Alev Komili'nin üzerine kayıtlı.

Cem-Ümit Boyner:
Kanlıca'daki yalılarında yaşıyorlar.

Mustafa Taviloğlu:
Anadoluhisarı'nda kendi adını taşıyan yalıda oturuyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıTürkiye’de ortalama konut fiyatı 2,212 TL m²
  Sonraki yazıTarıma yatırım süresi
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın