Bozdağ Alman Bakan’ın görüşme talebini reddetti

  Alman Bakan Maas'ın perşembe günü, saat 13.00'te Bakan Bozdağ'dan 'Bulunduğunuz yere ben geleyim, acil görüşelim önemli' diyerek, randevu istediği öğrenildi.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas’ın acil görüşme talebini kabul ettiği, ancak Gagganeu Belediyesi’nin iptal kararı üzerine bu randevuyu iptal ettiği öğrenildi. Ankara’nın bakanların referandum buluşmasına izin vermeyen Almanya’ya tepkisi sürüyor.  

  Ankara-Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya Adalet Bakanının acil görüşme talebini kabul ettiği ancak Gagganeu Belediyesinin iptal kararı üzerine bu randevuyu iptal ettiği ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2 Mart Perşembe günü Strazburg’da bulunan Bakan Bozdağ’a, Almanya Adalet Bakanı Maas’tan görüşme talebi geldi.

  GEREKÇE YETERLİ OTOPARK YOK

  Alman Bakan Maas’ın perşembe günü, saat 13.00’te Bakan Bozdağ’dan ‘Bulunduğunuz yere ben geleyim, acil görüşelim önemli’ diyerek, randevu istediği öğrenildi. Bozdağ’ın randevu talebini kabul etmesi üzerine iki bakanın Almanya’nın Karlsruhe kentinde bir otelde, saat 18.00’de görüşmek üzere randevulaştıkları belirtildi.

  Bu görüşmenin kararlaştırılmasının hemen ardından Bakan Bozdağ’ın Almanya’nın Gaggenau kentinde yapacağı referandum konuşmasının, birinci salonda ‘Yeterli otopark yok’ gerekçesiyle iptalinin ardından ikinci bir salon daha bulunduğu; ancak emniyetin de bu salona ‘güvenlik’ gerekçesiyle izin vermediği ortaya çıktı. Bu gelişmelerin ardından Adalet Bakanı Bozdağ, tepki olarak Almanya Adalet Bakanı Maas’a verdiği randevuyu iptal etti. Bu karar, Berlin Büyükelçiliği tarafından Almanya Adalet Bakanlığı’na bildirildi.

  BOZDAĞ ALMANYA’YA TEPKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

  Almanya’da katılacağı toplantı iptal edilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yozgat’ta açıklamalarda bulundu.

  BİZE YAPILAN FAŞİST BİR UYGULAMADIR

  Alman hükümetinin tavrını eleştiren Bakan Bozdağ, “Alman hükümeti belediyenin tavrını kınamadı. Bize yapılan faşist bir uygulamadır. Bu aşırılık Hollanda’da da var Almanya’da da var. Aşırılıklara karşı hepimizin ortak tutum geliştirmesi gerekiyor” dedi.

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye karşıtlığı üzerinden oy devşirmeye kalkışıyorlar. Türkiye üzerinden oy devşirmeye kalkanlar büyük bir hata işliyorlar. ‘Evet’i savunanların toplanmasına engel oluyorlar.”

  HUKUKLA ASLA İZAH EDİLEMEZ

  Bu konuda soruları da yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şunları belirtti:

  “Bir yandan ‘Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü’ diyeceksiniz öte yandan da insanların toplanma hakkını, ifade hürriyetini engelleyeceksiniz. Kendilerini anlatmalarına izin vermeyeceksiniz. Bu, demokratlıkla, insan haklarıyla, hukukla asla izah edilemez.”

  Proje Bilgi Formu

  Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
  Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.