Bozdağ: İdlib’deki saldırıda kimyasal silah kullanıldığı belirlendi

İdlib’deki saldırıda kimyasal silah kullanıldı. Adalet Bakanı Bozdağ, Suriye İdlib’deki saldırıyla ilgili ”Otopside kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Suriye İdlib’deki kimyasal saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Bozdağ, ”Otopside kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi” dedi.

OTOPSİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

İdlib’de düzenlenen kimyasal silah saldırısında hayatını kaybederek cesetleri Adana Adli Tıp Kurumu’na getirilen 3 Suriyeli’nin otopsisi tamamlandı.

Suriye’de Beşşar Esad rejiminin İdlib’de düzenlediği kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden ve cesetleri Adana Adli Tıp Kurumu’na getirilen 3 Suriyeli’nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinin de katılımıyla yapılan otopsisindeki ilk bulgulara göre, şahısların kimyasal boğucu gaza maruz kalmaları sonucu hayatlarını kaybettikleri ve akciğerlerinde yoğun ödem bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin İdlib kentinde 4 Nisan 2017 günü meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden Suriye vatandaşı Esme El Hasan (35), Sait Hüseyin (26) ve Muhammed Avad’ın (25) cesetlerinin otopsi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, yaşamını yitirenlerin kesin ölüm nedenlerinin belirlenmesi ve saldırının kimyasal silah kullanılarak gerçekleşip gerçekleşmediğinin tespiti için Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan otopsiye, Dünya Sağlık Örgütü Gaziantep Temsilcisi Annette Heinzelmann, Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu üyeleri Sahar Yazbek ve Samı Barrek’in kuruluşlarını temsilen katıldığı aktarıldı.
Görevlilerin herhangi bir kimyasal madde tehlikesine karşı koruyucu özel kıyafet giyerek otopsiye girdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Otopsideki ilk bulgulara göre, şahısların kimyasal boğucu gaza maruz kalmaları sonucu hayatlarını kaybettikleri ve akciğerlerinde yoğun ödem bulunduğu tespit edilmiştir. Otopsi sonunda alınan doku, plazma, kan, idrar, akciğer ve cilt örnekleri, kimyasal silah kalıntılarına yönelik gerekli analizlerinin yapılması için Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmiştir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcilerine, talepleri üzerine incelemeleri için söz konusu örneklerden verilmiştir.”

ADALET BAKANI BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA

Bu arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, Kırıkkale’de gazetecilere yaptığı açıklamada, otopside, kimyasal silah kullanıldığının tespit edildiğini vurgulayıp şunları söyledi:

“Adana’da, İdlib’den getirilmiş olan 3 ceset üzerinde otopsi yapıldı. Otopsiye, Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi ve Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcileri ve adli tıp uzmanları katıldılar. Yapılan otopsi sonucunda kimyasal silah kullanıldığı tespit edildi. Adli tıp raporu, bunu çok açık bir şekilde ortaya koydu. Şu anda hem Dünya Sağlık Örgütü temsilcileri hem de Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu temsilcilerinin olduğu bir çalışmayla bu otopsi tamamlanmış durumda. Esed’in kimyasal silah kullandığı, bu bilimsel incelemeyle de tespit edilmiş durumda.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıCumhurbaşkanı Erdoğan, facetime üzerinden gençlere seslendi
    Sonraki yazıGübreye karekodlu ve barkodlu takip
    1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.