Bozdağ’dan ABD Adalet Bakanı’na FETÖ mektubu

ABD’de yaşayan FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iadesi için Ankara bir girişimde daha bulundu. Bozdağ, FETÖ mektubu yazdı.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’a gönderdiği mektupta, Tük halkının FETÖ elebaşı Gülen’in iade edileceği beklentisi içinde olduğunun altını çizerek, iadenin iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
Bozdağ mektubunda “Türk halkı ve devleti, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün talimatını veren ve halen ulusal güvenliğimiz için büyük bir tehdit teşkil eden FETÖ lideri Gülen’in ülkemize iade edileceği beklentisi içindedir. Gülen’in iadesi iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” ifadesini kullandı.
YENİ BAKANI ÖNCE TEBRİK ETTİ

Adalet Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Bozdağ, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Adalet Bakanlığı görevine getirilen Sessions’a mektup gönderdi. Bozdağ mektubunda, Sessions’ı ABD Adalet Bakanı olarak atanmasından dolayı tebrik etti. Bozdağ, mektubunda “Engin mesleki tecrübeniz ve seçkin hukuk kariyeriniz itibarıyla bu görevi layıkıyla yerine getireceğinize ve bu sayede ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin Bakanlığınız döneminde artarak süreceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ; İADE

Mektupta, iki ülke Adalet Bakanlıklarının en önemli gündem maddesinin, Pensilvanya eyaletinde ikamet eden, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kurucusu ve yöneticisi Fetullah Gülen’in iade süreci olduğuna değinen Bozdağ, terör örgütü elebaşı Gülen hakkındaki geçici tutuklama ve iade taleplerinin zamanında ABD Adalet Bakanlığına sunulduğunu, sonradan istenilen ek bilgi ve belgelerin de ayrıca iletildiğini hatırlattı.

İKİLİ ANLAŞMALARI HATIRLATTI

Bozdağ, mektubunda şunları kaydetti: “Türk halkı ve devleti, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün talimatını veren ve halen ulusal güvenliğimiz için büyük bir tehdit teşkil eden FETÖ lideri Gülen’in ülkemize iade edileceği beklentisi içindedir. Gülen’in iadesi iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Aramızdaki ikili anlaşma gereğince geçici tutuklama ve iade süreçlerinin hızlı ve müspet bir şekilde neticelendirilmesi önem arz etmektedir. Bu vesileyle, ülkelerimize yönelik her türlü terör tehdidine karşı samimi işbirliğimizin mevcut ilişkilerimizi daha da geliştireceğini ifade etmek isterim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın