Bu bir şehir efsanesi

Turan, TBMM KİT Komisyonu’nda dün 2013 ve 2014 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporlarının görüşülmesi oturumunda eleştiri ve soruları yanıtladı. Turan, Türkiye’nin geleneksel kent kültüründe farklı kimlik, dünya görüşü ve gelir seviyesinde insanın bir arada yaşarken yeni yapılan sitelerle bu kültürün yok olmaya başladığını söyledi.
 
Turan, TOKİ’nin son iki yıldır yatay ve yerel mimariyi esas alan projelere ağırlık verdiklerini, 77 ilde 93 bin konutu bu şekilde yaptıklarını söyledi. Ancak metropoller gibi istisnai yerlerde yüksek katlı binaların yapılmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Turan, buralarda da çok titiz davrandıklarını söyledi. “Birinci önceliğimiz kalitesi ve nitelikleri artırılmış sosyal konut üretimi” diyen Turan; “Hedefimiz, konutlarımızın yakın gelecekte önce kaliteyle anılması. Bu nedenle TOKİ kalitede yeni bir safhaya geçti. Bu çerçevede yüklenicilerin seçimi ve denetimine özel önem veriyoruz. İstisnai haller dışında uygulama projesi olmayan, avam proje ihalesine çıkmıyoruz” ifadelerini kullandı.

13 yılın rekoru

TOKİ’nin 2003 yılına kadarki 19 yılda 43 bin konut yaptığını, son 13 yılda yaptığı konut sayısının ise 754 bine ulaştığını anlatan Turan, “Kasım itibariyle 13 yılın da rekorunu kırdık ve iştiraklerimiz hariç, sadece TOKİ olarak 2016 yılında yaptığımız konut sayısı 64 bin oldu. Böyle bir yapının ne gelişmiş ne de gelişmekte olan ülkelerde karşılığı var. 2017 yılında 65 bin konutu ihale etmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar 81 ilde sosyal donatılar ve kamu kuruluşlarına yapılan hizmetler hariç 754 bin konut yaptık” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hürriyet

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.