Bursa metro hattı sayısı artacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2035 ulaşım master planını hazırladı. Bu plan doğrultusunda Bursa metro hattı sayısında artış yaşanacak. Plan kapsamında Raylı sistemi kullanan yolcu sayısı ise günlük 286 binden 1 milyon 322 bine çıkacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin 2035 ulaşım master planı hazırlandı. Plan kapsamında Bursa metro hattı sayısı artacak. Raylı sistemi kullanan yolcu sayısı ise günlük 286 binden 1 milyon 322 bine ulaşacak. Habertürk Gazetesi’nin haberine göre 2035 ulaşım master planı kapsamında Bursa’ye yeni metro hatları geliyor. Çalı’dan başlayarak Acemler Çekirge şehir merkezi ve Yıldırım’da yoğun nüfusu kapsayarak Gürsu’ya ulaşacak yeni bir hat ile Çalı’dan başlayıp Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne gidecek yeni bir metro hattı inşa edilecek.

Bursa metro projeleri bölgeye değer katacak

Ulaşım master planı Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin özel oturumla toplandığı meclis toplantısında anlatıldı. Boğaziçi Proje Aş. Firma Koordinatörü Yücel Erdem Dişli meclis üyelerine bir sunum yaptı. Toplu taşıma odaklı kentsel büyüme hedeflendiğini söyleyen Dişli, “Özel araca olan bağımlılığı azaltabilmek amacındayız. Bu bağımlılığı çözebilmek için yüksek kapasiteli çözüm ürettik. Bisiklet kullanımını arttırmak amaçlı bir çalışma ve Bursa metro projeleri ile ilgili olarak çalışmalar yapmaya başladık. İmar planlarımızla ortak hareket ettik. Kapsamlı saha çalışması yaparak sayımlarla durum tespiti yaptık. Ulaşım modeli oluşturmak. Nüfus değişimleri, detaylı imar planları üzerinden projeksiyonlarımızı çalıştık. Belli dokunuşlarla nasıl rahatlatabiliriz gündemdeydi . Bir kısmı hayata geçti, bir kısmı daha hayata geçecek. Tüm kavşaklarda sayımlar yaptık. Lastik tekerlekli toplu taşıma şebekemizi rehabilite ve optimize etmenin yollarını aradık. Acil eylem planlarımız nokta nokta devam ediyor. Makro çalışmamız ise şehrin geneline ışık tutacak. Çok kapsamlı teknik çalışmalar gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu.

Bursa’da günde 286 bin yolcu taşınıyor

101 kuruma yazı yazıldığını, 105 kavşakta sayım yapıldığını, 7 bin 635 yolcu, 1910 yaya anketi yapıldığının altını çizen Dişli, “Paris’te raylı sistem uzunluğu 214 kilometre, kilometre başına düşen raylı sistem yolcusu 21 bin. Singapur’da 15 bin . Bursa’da kilometre başına günlük raylı sistem yolcusu 6 bin 102 rakamlarında yer alıyor. Toplu taşıma şebekemizi daha yüksek alana ulaştırmak mecburiyetindeyiz. Raylı sistemlerde Bursa’da günde 286 bin kişi yolcu taşınıyor. Emek hattı 104 bin, üniversite hattı 180 bin yolcu taşıyor. Kapasitemizi ortaya koymak için 4 dakikada bir sıklıkla yoğun hizmet sunuyoruz. Emek’te sistem kapasitesi yüzde 70’leri geçip yüzde 80’lere gelmiş durumda. Üniversitede ise kapasite yüzde 100’ü aşmış durumda. Sefer sıklığını 2 dakikaya çıkarırsak pik saatlerde taşınan 22 bin gibi veri çıkıyor. 22 bin talebini gelecekte göreceğiz. Kapasite arttırılması gerekiyor. Bursa metro hattı kapasitesi artışı için çalışmalar yapılmalı’’ açıklamasını yaptı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.