Çamlıca Camii’nde sona gelindi

Selçuklu-Osmanlı çizgilerini taşıyan Çamlıca Camii, 11 bin metrekarelik müze alanı, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphanesi, 3 bin 500 metrekarelik konferans salonu, 3 bin 500 araçlık otoparkıyla büyük bir külliye olarak 1 Temmuz 2016 Kadir Gecesi ibadete açılacak.

Engellilerin de unutulmadığı camide, engellilerin yardım almadan tek başına ibadet yapabileceği ortam sağlanacak.

Kadınlar kendi abdest alma mekanlarından, asansörler yardımıyla namaz kılacakları alana rahatlıkla çıkabilecek.

Bunun yanında cami içinde çocuk emzirme ve bakım odası gibi vatandaşların rahat ibadet edebilmelerine fırsat sağlayacak mekanlar yapılacak. Çocukların da kolaylıkla abdest alabileceği yerler oluşturulacak.

Cami kubbesine Fetih Suresi’nin tamamı yazılacak

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, "Camiler insanların Allah ile baş başa kaldığı yerlerin en başında gelir. Camide bizler ibadet ederken halının desenlerini, avizede kaç lamba olduğunu saymayacağız, duvardaki desenlerin sayılarını düşünmeyeceğiz. Sadelik ön planlı bir muhteşemliğin peşindeyiz. Yaklaşık 500 bin metreküplük bir iç hacimden bahsediyoruz. Elbette ki bu iç hacimde ağırlıklı rengimiz beyaz olacak, iç hacmi kupkuru bir iç hacim olarak göstermeyeceğiz. Elbette ki yazılarımız, süslemelerimiz, desenlerimiz, detay çalışmalarımız olacak fakat bu çalışmaların hiçbiri bizi ibadetten alıkoymamalı düşüncesinden hareket ederek, muhteşemliğin içinde sadeliği sunmaya gayret ediyoruz dedi."

Konsept olarak birliği esas aldıkları için cami kubbesinde Haşr Suresi'nin son iki ayetinden yola çıkarak, Allah'ın 99 isminden 16'sını kubbeye yazacaklarını ifade eden Külünk, ana kubbeyi taşıyan kemerlerin altına da Türkiye de ilk kez 220 metre civarında bir yazı boyutuna sahip olacak Fetih Suresi'nin tamamını yazacaklarını aktardı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.