Çamlıca Kulesi 2019 yılında hizmete açılacak

Çamlıca ilçesinde görüntü kirliliğine neden olan anten ve kulelerin tek bir binada toplamak amacı ile yapımına başlanan Çamlıca Kulesi projesi çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Çamlıca ilçesinde anten ve kulelerin kötü görüntüsüne çözüm olması amacı ile yapımına başlanan Çamlıca Kulesi 388,5 metre yüksekliği ile dikkat çekiyor. Restoran ve diğer sosyal yaşam alanlarının yer alacağı bloklar halinde inşa edilen projenin son olarak 4 kattan oluşan bloku da hidrolik krikolarla kaldırılarak kule üzerine yerleştirildi. Kulenin 2019 yılı içerisinde hizmete alınması bekleniyor. Çamlıca Camii’nin yapımı ile birlikte gündeme gelen Çamlıca Tepesi’nde bulunan radyo ve televizyon vericilerinin kaldırılması amacıyla 2016 yılında yapımına başlanan proje radyo ve televizyon vericilerinin kaldırılmasıyla başlamıştı. Betonarme bölümü 221 metre olan kulede, çelik konstrüksiyon bir bölüm de yer alıyor. Kulede yer alan 1.400 ton ağırlığındaki anten ise hidrolik krikolarla birlikte kule içinden yükseliyor.

Çamlıca Kulesi projesi görüntü kirliliğini azaltacak

Çamlıca Kulesi projesi tamamlandığında 388,5 metre yüksekliğe sahip olacak. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 576,5 metre yüksekte yer alacak olan projeden yer alan kulelerden her biri 4,5 metre yüksekliğinde olacak. 300 işçi ve mühendisin birlikte çalıştığı projede yer alan kule sayesinde tek yerden televizyon ve radyolara yayıncılık hizmeti verilmesi planlandığı öğrenildi. Çamlıca’da görüntü kirliliğine sebebiyet veren televizyon ve cep telefonu vericisi taşıyan kuleler yerlerinden kaldırılacak. Çamlıca Kulesi projesi ile birlikte frekansların birleşmesi ve elektromanyetik kirliliğin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Çamlıca Kulesi Son Durum: Anten bölümü sabitlendi

Çamlıca Kulesi son durum incelendiğinde inşaatın güncel olarak elektronik aletlerin yerleştirilme işlemlerinin gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldı. 221 metre yükseklik üzerinde sürdürülen çalışmalarda, kulenin betonarme bölümünün kaplama çalışmalarına başlandı. Önceleri iki parça halinde yükseltilen 6 katın ardından, 4 kat daha eklendi. Kat ekleme işleminin yanı sıra hidrolik krikolarla anten bölümü de kulenin üzerine sabitlendi. İstanbul’un önemli sembollerinden biri olması beklenen Çamlıca Kulesi projesinde 39 ve 40’ıncı katlarda restoran yer alacağı bilgisine ulaşıldı. Bunun yanı sıra 33 ve 34’üncü katlarda ise seyir teraslarının yer alacağı öğrenildi. Kuleye iniş ve çıkışlarda ise hızlı ve modern bir asansör bulunacak. Kulenin 2019 yılı içerisinde hizmete açılması bekleniyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.