CHP’li Gök: Bozdağ hakimleri tehdit etti

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

CHP’den, Adalet Bakanı Bozdağ’a cevap… ”YSK kararlarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi ya da Danıştay’a başvuru yapılamaz” diyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a CHP’den yanıt geldi. Adalet Bakanı’nın hakimlere talimat verdiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Adalet Bakanı anayasal suç işlemiştir” ifadesini kullandı.

CHP’den, Adalet Bakanı Bozdağ’a cevap… CHP Grup Başkanveli Levent Gök, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına yanıt verdi.

Gök, düzenlediği basın toplantısında, özetle şu ifadeleri kullandı:

“Adalet Bakanı tweet atıyor, ‘CHP’nin başvuruları yersizdir, Anayasa Mahkemesi’ne, Danıştay’a başka yerlere başvuramaz’ diyor. Sayın Bekir Bozdağ meşru hak aramayı ne zamandan beri uygunsuz görebiliyor? Hakimlere talimat veriyor. ‘CHP başvuruda bulunamaz’ demenin arkasında hakimlere bir tehdit vardır.

”ANAYASAL SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Hakimlere ‘Bakın ha, sakın ha yanlış yapmayın’ diyen bir anlayıştır bu. Adalet Bakanı anayasal suç işlemiştir. Kaç tane mühürsüz oy kullanıldı? Yüksek Seçim Kurulu (YSK) sayımlar başlamadan önce almış olduğu kararla bunun da tespitini imkansız hale getirmiş ve delilleri yok etmiştir. Türkiye’nin hakkını arıyoruz ‘evet’ diyenlerin de ‘hayır’ diyenlerin de…”

BAKAN BOZDAĞ NE DEMİŞTİ?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verdiği kararlar aleyhine, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) dahil hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz.” ifadesini kullandı. Bozdağ, CHP’nin halk oylamasının idari işlemlerinin iptali için Danıştay’a dava açmasına ilişkin Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. Seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama görevinin YSK’nın olduğunu anımsatan Bozdağ, şu paylaşımlarda bulundu:

AYM VE DANIŞTAY RET KARARI VERİR

“YSK’nın verdiği kararlar aleyhine Danıştay ve AYM dahil hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz. Buna rağmen başvuru halinde, Anayasa ve yasalarımıza göre AYM ve Danıştay’ın ret kararı dışında karar verme seçeneği yoktur. Nitekim ayrımsız AYM, yapılan başvurulara ‘kabul edilmezlik’, Danıştay ise aynı gerekçelerle onlarca ‘ret’ kararı vermiştir. AYM kararları ile Anayasanın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvurunun konusu da olamaz.”

MİLLETİN KARARI ÜZERİNE KARAR OMAZ

Demokrasilerde milletin kararı üstünde karar bulunmadığına vurgu yapan Bozdağ, şunları kaydetti: “Millet adına karar veren yargı, milletin sandıkta verdiği kararı üstüne karar veremez. Milletin verdiği kararlar aleyhine hiçbir mahkemeye, merciye başvurulamaz. Milletin verdiği kararları, hiçbir mahkeme bozamaz, değiştiremez. Sandık sonuçları ve milletin iradesi, mahkeme kararıyla yok sayılamaz, değiştirilemez. Milletin kararı herkesi bağlar. Ancak demokrat olmayanlar, millete güvenmeyenler, istedikleri çıkmazsa milletin kararını kabul etmezler, milletin kararına saygı duymazlar.”

HALKA GÜVENMEYEN HALKÇI OLUR MU?

CHP’nin demokrat geçindiğini ama demokrat gibi davranmadığını, “halkçıyız” dediğini ama halka güvenmediğini savunan Bekir Bozdağ, “Demokrat gibi davranmayan demokrat, halka güvenmeyen halkçı olur mu?” sorusunu yöneltti. Adalet Bakanı Bozdağ, CHP’nin, demokrasiyi içselleştiremediğini ve millet iradesini hazmedemediğini belirterek, “Ortada halkına inanmayan, demokrat davranmayan, millet iradesini ve hukuku yok sayan, milletiyle mahkemelik bir CHP var. Tam evlere şenlik. Bilmeli ki milletten alamadığı kararı CHP, millet adına karar veren mahkemelerden alamaz. YSK’nın kararı aleyhine, hiçbir merciye başvurulamayacağı anayasa hükmü olduğu halde CHP, bile bile neden yargıya gidiyor sizce?” değerlendirmesinde bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıBozdağ: Milletin kararını mahkeme bozamaz
  Sonraki yazıTBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop: CHP’nin hazım problemi var
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın