Çinliler Türkiye’de yatırım yapacak


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, geçen hafta yapılan seçimin ardından enerji sektörüne yatırımcıların ilgisinin arttığını, Çinli şirketlerin 1,320 MW'lık kömür santrali yapımının yanı sıra diğer bazı yatırım fırsatları için değerlendirmelere başladığını söyledi.

Dünya Gazetesi'nin Reuters'tan derlediği bilgiye göre, Yılmaz, seçimlerin ardından birleşme ve satın almalarda bir hareketlenme beklediğini belirterek, "Yabancı yatırımcılar siyasi istikrarı çok önemsiyorlar, bu doğal da. Önümüzdeki dönemde yabancıların yatırımlarının artacağına yönelik inancım büyük" dedi.

"Doğalgaz alanında yatırım yapmak istiyorlar"

Seçimin hemen ardından Japon yatırımcılarla bir araya geldiğini kaydeden Yılmaz, "Japon Sumitomo şirketi doğalgaz alanında yatırım yapmak istiyor. Bu kapsamda CNG ve LNG terminal ve dolum tesisleri yapmak istiyorlar" dedi.

Yılmaz, bunun yanı sıra bir araya geldiği Çinli şirketlerle önümüzdeki dönemde enerji sektöründeki yatırım fırsatlarını ele aldıklarını kaydederek, "Yenilenebilir enerji ve kömür üretim santralleri yapmak istiyorlar. 1,320 MW'lik santral yapmak istiyorlar ve ek yatırımlar için de arayış içindeler" dedi.

Yılmaz, bu yıl doğalgaz tüketiminin 50 milyar metreküp olacağını ve 2016 yılında da bunun üzerinde bir tüketim beklediklerini kaydetti. Bu yıl tüketimin 51 milyar metreküp olması bekleniyordu. Elektrik tüketiminin ekonomik büyümeyle doğrudan orantılı olduğunu kaydeden Yılmaz, "2016'da elektrik tüketim artışının yüzde 5-6 olmasını bekliyoruz" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.